Rüstem Umerov: BAE, Ukrayna'nın tarım sektörüne yatırım yapmakla ilgileniyor

Ekonomi
Anife Bilal
14 Eylül 2021, 13:28
Anife Bilal
14 Eylül 2021, 13:28

Ukrayna Gıda ve Tarım Politikası Bakanı Roman Leşçenko, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Gıda ve Su Güvenliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Meryem binti Muhammed Said Harib Elmeyri ile bir araya geldi. Görüşmeye Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov da katıldı.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, Ukrayna Gıda ve Tarım Politikası Bakanı Roman Leşçenko’nun, dün Gıda ve Su Güvenliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Meryem binti Muhammed Said Harib Elmeyri başkanlığındaki BAE Hükümeti heyeti ile görüşme yaptığını bildirdi. Sosyal medyada açıklama yapan Umerov, yakın zaman önce Ukrayna Parlamentosunun tarım arazilerinin satışa çıkarılması ve sulama sisteminin reformu ile ilgili yasalar kabul ettiğini hatırlatarak, “Atılan bu adımlar hem profesyonel çiftçiliğin ve Ukrayna’nın ekonomik refahının gelişmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca, devletin yatırım çekmesine de imkan sağlıyor. Ukrayna toprakları her zaman bereketiyle ünlü olmuştur bununla birlikte Ukrayna tarımdan yapılan ihracattan en büyük döviz kazancını elde etmektedir. Yenilikçi bir sulama sisteminin kullanılması, toprak verimliliğini artırarak ekonomiyi güçlendirecek” ifadelerini kullandı.

Umerov görüşmeye hükümet üyeleri dışında, Ukrayna’nın tarım sektörüne yatırım yapmakla ilgilenen BAE merkezli 7 büyük şirketin temsilcisinin de katıldığını aktarırken, “Ukrayna’ya yatırım çekmek için çalışmaya devam ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.