Ukrayna Milletvekili Umerov: Alman amiralin Kırım hakkındaki açıklaması kabul edilemez

Güncel
_QHA Ankara
23 Ocak 2022, 13:28
_QHA Ankara
23 Ocak 2022, 13:28

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Kay-Achim Schönbach’ın işgal altındaki Kırımla ilgili açıklamasını tepki gösterdi. Umerov, Komutan Schönbach’ın Kırım’ın Ukrayna’ya iade edilmemesiyle ilgili açıklamalarını kabul edilemez olarak nitelendirdi. 

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, 22 Ocak 2022 tarihinde sosyal medya hesabında Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Kay-Achim Schönbach’ın Kırım’la ilgili hukuk dışı ve Rus yanlısı açıklamalarını kınadı. Milletvekili Rüstem Umerov, “NATO’nun en büyük ülkelerinden birinin üst düzey askeri yetkilisinin bu tür tezleri tehlikeli ve kabul edilemez.” dedi.

Milletvekili Umerov, Alman komutanının Kırımla ilgili açıklamasına dikkat çekerek, “Alman Donanması Başkanı Koramiral Kay-Achim Schönbach’ın Kırım ve Ukrayna ile ilgili sözleri kabul edilemez. İşgalci Rus birliklerinin Ukrayna sınırında toplanmış durumda. Aynı zamanda işgalcilerin Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı bir saldırı tehdidiyle karşı karşıyayız. Böyle bir durumdayken, NATO’nun en büyük ülkelerinden birinin üst düzey askeri yetkilisinin ve ortağımızın bu tür tezleri tehlikeli ve kabul edilemez.” ifadesine yer verdi.

Diğer Batılı ülkeler Ukrayna’yı desteklerken, Alman yetkilinin Ukrayna’ya karşı hibrit savaşta Rusya ile birlikte oynadığını da sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Kay-Achim Schönbach, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde Kırım’la ilgili Rusya-Putin yanlısı beyanatlarda bulunmasının akabinde gelen tepkiler üzerine 22 Ocak 2022’de görevinden istifa etti.