Rustem Umerov: AKPM’de Kırım’daki baskıları gündeme getirdik

Haberler
Anife Bilal
29 Eylül 2021, 13:12
Anife Bilal
29 Eylül 2021, 13:12

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) sonbahar oturumu çalışmaları devam ediyor. Ukrayna Milletvekili, Ukrayna AKPM heyeti üyesi Rüstem Umerov, Ukrayna heyetinin, AKPM’deki konuşmalarında Rus işgali altında bulunan Kırım’daki baskıları ve Rusya’nın Ukrayna’ya ait topraklarda düzenlediği sözde seçimleri gündeme getirdiğini bildirdi.

Ukrayna Milletvekili, Ukrayna AKPM heyeti üyesi Rüstem Umerov, Ukrayna heyetinin, AKPM’de Rus işgali altında bulunan Kırım’daki yeni baskı dalgasına dikkat çektiğini anlattı. Ukrinform haber ajansına konuşan Umerov, “İki gün boyunca Ukrayna heyetinin her bir üyesi, Kırım’daki yeni baskı dalgası ve siyasi tutsakları serbest bırakma konularını gündeme getirdi. Şu an 450’den fazla Ukrayna vatandaşı, Rusya tarafından işgal altındaki Kırım ve Lugansk ile Donetsk bölgelerinde yasa dışı olarak alıkonuluyor. Bu konuda Ukrayna, uluslararası ortaklarının desteğine ihtiyaç duyuyor.” dedi.

“AKPM’NİN RUSYA DEVLET DUMASI SEÇİMLERİNİ TANIMAMASI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Bununla birlikte milletvekili Umerov, Ukrayna heyetinin yaptığı açıklamalarda, Rusya’da 17-19 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimlerinin sonuçlarının tanınmaması gerektiğine vurgu yaptığını belirterek, “AKPM’nin, işgal altındaki Kırım’da ve Donbas’ta da düzenlenen sözde Duma seçimlerini tanımaması bizim için çok önemli. Meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde bu konuyu birçok kez gündeme getirdik.” diye anlattı.

RUS İŞGALİNDEKİ KIRIM’DA YASA DIŞI DUMA SEÇİMLERİ

Rusya’da 17-19 Eylül 2021 tarihleri arasında parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimleri düzenlendi. Kremlin yönetimi, uluslararası hukuku ihlal ederek Rus işgali altında bulunan Kırım Yarımadası’nda da seçim sandıkları açtı.

UKRAYNA SEÇİMLERİ VE SEÇİM SONUÇLARI TANIMADI

Ukrayna Parlamentosu, 22 Eylül’de, “Ukrayna Parlamentosunun, Rusya Devlet Duması 2021 yılı Seçimlerinin Gayri Meşruluğuna İlişkin Açıklaması Hakkında” başlıklı karar tasarısını kabul etti. Karar tasarısında, Rusya’da 17-19 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimlerini tanımadığını belirtti. Ayrıca karar tasarısında, işgal altındaki Kırım ve Donbas’ta yasa dışı olarak sandık açılarak, Ukrayna vatandaşlarını oylamada oy kullanmaya zorlayarak seçilen yeni dönem Rusya Devlet Duması’nın gayri meşru olduğu vurgulandı.