Milletvekili adayı Rüstem Ömerov: Birliktelik bizim en büyük gücümüz

Haberler
Ömer Cihad Kaya
20 Haziran 2019, 17:06
Ömer Cihad Kaya
20 Haziran 2019, 17:06

Kırım Tatar Milli Meclisi Danışmanı ve Kırım Tatar Milli Kurultayı üyesi Rüstem Ömerov, 
21 Temmuz 2019’da gerçekleşecek olan parlamento seçimleri hakkında Ukrayna Televizyonu’nun (UA) sorularını yanıtladı.

“HALKIMIZ NEREDE YAŞARSA YAŞASIN HÜRRİYET YOLUNDA BERABER YÜRÜMELİ”

Ukrayna’da erken genel seçim çalışmaları sürerken, adaylar da kampanya sürecine başladı. Merkezi Kıyiv’de bulunan UATV’nin Tatar dilinde canlı yayın programı “Yüz Yüze”de, sunucu İmran Hüseyinov’un konuğu olan Kırım Tatar Milli Meclisi Danışmanı ve  Kırım Tatar Milli Kurultayı üyesi Rüstem Ömerov seçim sürecini değerlendirdi. Ömerov, programda Kırım Tatar meselesi hakkında konuşarak “Halkımız nerede yaşarsa yaşasın hürriyet yolunda beraber yürümeli. Bu yürüyüş ve bu birliktelik büyük bir güçtür” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar Kırım kökenli siyasetçilerin blok halinde belli partilerden milletvekili adayı olmasının alışılageldiğini işaret eden Ömerov, “Bu kez bir ilk yaşıyoruz. Ukrayna siyasi partilerinde sekiz dolayında aday birbiri ile yarışacak. Bunlardan beşinin seçilme ihtimali yüksek” dedi.

“KIRIM TATARLARININ ÇOK MİLLETVEKİLİ İLE MECLİSE GİRMELERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Kırım Tatarı adayların ‘‘ses getirmek’’ seçim yarışına katılımının mühim olduğuna da işaret eden Rüstem Ömerov, Svyatoslav Vakarçuk’un Ses Partisinin özellikle genç kesimi temsil ettiği hususunun altını çizdi. Ömerov, sözlerini “Parti lideri Ukrayna’da sevilen bir sanatçı olduğu kadar, insani değerleri merkeze koyan bir kişiliğe sahip. Devlet insan için felsefesini savunuyor. Ben de özellikle Kırım’daki siyasi gelişmeler, Doğu Ukrayna’daki savaş, Avrupa ve İslam ülkeleri ile ilişkiler konularına ilgi duyuyorum. Hangi partiden aday olursak olalım, Kırım Tatarlarının çok milletvekili ile meclise girmeleri bizim için önemli” şeklinde sürdürdü.

“BİZ, KIRIM’I TEMSİL EDİYORUZ”

“Kırım Tatar adaylar hangi hususlara özen göstermeli” sorusunu ise Ömerov, “Nerede ve ne koşulda olursa olsun halkımızı temsil etmeliyiz. Meclis ve milli harekete bağlı kalmalıyız. Biz Kırım’ı temsil ediyoruz. Partiler biliyor bizimle ne konuşacaklarını. Farklı siyasi partilerden olsak da, biz biriz. Bir araya geliyor ve aramızda meselelerimizi konuşuruz” sözleri ile cevaplandırdı.

Sunucu İmran Hüseyinov’un “Geçmiş dönemde Kırım Tatarlarına verilen vaatler yerine getirilemedi” sözlerinin üzerine Rüstem Ömerov “Yapılan çok şey var, bitirilmeyenler var. Bitirilen noktayı dikkate alıp, bu noktadan meselelerin çözümüne devam edilmesi gerekiyor” yanıtını verdi.

“LİDERİMİZ TÜM ÜLKE ADINA YAPICI BİR SİYASET İZLİYOR”

Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun seçimleri kaybetmesinin ardından Kırım Tatar siyasi temsilcilerin tamamının muhalefet konumuna düştüğü yorumlarını da değerlendiren Ses Partisi milletvekili adayı Rüstem Ömerov “Bu konuda tam bir değerlendirme yapmak genel seçimlerden sonraya bırakılmalı. Liderimiz Mustafa Ağa (Kırımoğlu) tüm ülke adına yapıcı bir siyaset izliyor. Bu husus seçimlerden sonra konuşulmalı. Kırım Tatarlarının muhalefette olduğu yorumunu yapmak için henüz erken” ifadelerini kullandı.

“NE OLURSA OLSUN KTMM’NİN VATANDAN YANA OLAN STRATEJİSİ SÜRECEK”

Siyaset sahnesinde Kırım Tatarlarının sayılarının artmasına karşın,  bu mücadelenin verilmesinde emeği geçen insanlar bulunduğu hususunun hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini anımsatan Rüstem Ömerov, “Mevcut durum ve gelecek üzerine tartışmalar var ama iş birliği daha ağır basıyor. Ne olursa olsun Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) birlikten yana, millet ve vatandan yana olan stratejisi sürecek” dedi.

“Nihai maksadımız işgali bitirmek ve bunun için ne yapmalı?” şeklindeki soruyu ise Rüstem Ömerov, “Her şey günü kurtarmak ile bitmiyor. Birlik olsak üstesinden gelemeyeceğimiz bir engel yok.  Halkımız nerede yaşarsa yaşasın, bu yolda beraber yürümeli. Değerler açısından bizim farkımız yok. Bu yürüyüş ve bu birliktelik büyük bir güçtür. Kurumlarda anlaşmalıyız. Kurumlar güçlü olursa biz de güçlü oluruz” şeklinde cevaplandırdı.

“BİRBİRİMİZİN SESİNİ DUYURMALIYIZ”

2014 yılında işgalin ilk günlerinden itibaren ne yapmalı konusunun sürekli olarak ele alındığı hususunu anımsatan Kırım Tatar Milli Meclisi Danışmanı ve Kırım Tatar Milli Kurultayı üyesi Rüstem Ömerov, ‘‘Bizim bir aile kültürümüz var. Milletimize, dini terbiyemize sahip olmak durumundayız. Komşularımıza sahip olmalıyız. Birbirimizden haberdar olmalıyız. Birbirimizin sesini duyurmalıyız. İnsan hakları konusunda ısrarcı olmalı, hassasiyetimizi sürdürmeliyiz.  Ailemizden milletten gördüğümüz terbiye örneği ile yaşar ve mücadele edersek, başarılı oluruz. Bu dönemde işitmek ve duymak meselesi özellikle mühimdir. Hiç kimse merak etmesin biz buradayız” dedi.

RÜSTEM ÖMEROV KİMDİR?

1982 yılında Özbekistan’ın Semerkand şehrinde sürgünlükte doğdu. 1991 yılında ailesi ile Kırım’a göçtü. İlk ve orta öğrenimini Kırım’da tamamladı. Bir süre Amerika Birleşik Devletlerinde lisan ve ekonomi tahsili gördü.  Önce Kırım Tatar Milli Meclisi Danışmanı, 2013 yılı Kurultayı’nda ise Kırım Tatar Milli Kurultayı üyesi oldu. Kırım’ın işgal edilmesi üzerine 2014 yılından itibaren Kıyiv’de yaşamaya başladı. Kırım Tatar Milli Meclisini; Birleşmiş Milletler, AGİT, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği, İslam Konferansı Örgütü gibi uluslararası platformlarda temsil etti.