Ruslar, Avrupa'ya giriş yapmak için Sırbistan'ı kullanıyor

Güncel
Anife Bilal
12 Mart 2022, 20:19
Anife Bilal
12 Mart 2022, 20:19

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasının ardından Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya’nın uçuşlarını yasaklama kararı aldı. AB’ye olan uçuşlar bir bir iptal olurken; Rus vatandaşları, AB’ye giriş yapmak için Sırbistan’ı kullanmaya başladı.

Rus vatandaşları, AB’ye kaçmak ve Rusya’ya yönelik uçuş yasağını aşmak için Sırbistan’ı kullanıyor. Büyük payı Sırbistan devletine ait olan Air Serbia hava yollarının Moskova’ya yapılan doğrudan uçuş sayısını iki katına çıkardığı bildirildi. 

SIRBİSTAN AB’NİN YAPTIRIMLARINI UYGULAMAYARAK RUSLARI AVRUPA’YA TAŞIYOR

AB üyesi olmayan Sırbistan, Rusya’ya karşı yaptırım uygulamayı reddetmişti. Bununla birlikte Sırbistan’a ait uçaklar engelsiz bir şekilde AB hava sahasında uçabiliyor. Bunun sonucunda Sırbistan Rusya için açık kalan tek Avrupa hava koridoru haline geldi.

ForwardKeys analiz şirketi, Mart ayının birinci haftasında Rusya ile Sırbistan arasından yapılan seferlerin sayısının önceki haftalara göre yüzde 50 arttığını ve Air Serbia şirketinin uçuşları artırmayı planladığını bildirdi. Sırbistan’a gelen Ruslar, başta Kıbrıs, Fransa, İsviçre ve İtalya olmak üzere Avrupa’daki ülkelere geçiş yapıyor.