Rus zulmü: Kırım Tatar Milli Lideri 5 yıldır ana vatanına giremiyor

Haberler
Anife Bilal
03 Mayıs 2019, 09:41
Anife Bilal
03 Mayıs 2019, 09:41

Tam beş yıl önce bugün, 3 Mayıs 2014 tarihinde Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Rus işgali altındaki Kırım’a girişine izin verilmedi.

YASAK NİSAN 2014’TE TEBLİĞ EDİLDİ

22 Nisan 2014 Kırım ile Ukrayna’nın anakarası arasındaki idari sınırda Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Rusya’ya 2019 yılına kadar giriş yasağının uygulandığı tebliğ edildi. 2 Mayıs’ta Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Moskova üzerinden uçakla Kırım’a gitmeyi planlıyordu. Ancak Kırımoğlu Moskova’daki havalimanında bulunan sınırdan da geçemedi. Bundan dolayı Kırımoğlu, Kıyiv’den Kırım’a arabayla gitmek zorunda kaldı.

YÜZLERCE KİŞİ KIRIMOĞLU’NU KARŞILAMAK İÇİN İDARİ SINIRA GİTTİ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım ile Ukrayna’nın anakarası arasındaki idari sınırda, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu karşılama eylemi, Kırım Tatarları için 2014 yılının ilkbaharında meydana gelen en önemli olaylardan biri olduğu söylenebilir. 3 Mayıs 2014 tarihinde binlerce Kırım Tatarı, 2. Dünya Savaşı sırasında baskılara uğrayan halkın zor ve uzun vatanına dönüş yolunun sembolü olan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun vatanına dönmesini sağlamak için Kırımoğlu’nun Kırım’a girişinin yasaklanmasını sert şekilde protesto etti. “Mustafa!” sloganı atan insanlar Rus işgalcilerin saldırganlığına rağmen Kırımoğlu’nu yarımadaya sokmaya hazırdı.

KATILIMCILARA CEZALAR VERİLDİ

İşgalci Rusların, engellemelerine rağmen, Kırım Tatarları idari sınırdaki kolluk güçlerinin ablukasını yararak, Ukrayna anakarasına geçti ve Kırımoğlu’nu orada karşıladı. Ancak Kırımoğlu’nun girişine müsade edilmedi.

İşgalcilerin bu davranışına cevap olarak, Kırım Tatar Milli Meclisi Kırım’da tüm ana yollarını trafiğe kapatma çağrısı yaptı. Kırım’a girişine izin verilmeyen Kırımoğlu, Kıyiv’e geri döndü. Arman Pazarı’nda (Armyansk) yapılan mitinge ve Kırım’ın ana yolları kapatılarak düzenlenen protesto eylemlerine katılan Kırım Tatarları 4 Mayıs 2014 tarihinden itibaren emniyete çağrılmaya başlandı. Protesto eylemine katılmakla suçlanan birçok insanın her birine 10 bin ruble (156 dolar) para cezası kesildi.

İŞGALCİ MAHKEME KIRIMOĞLU HAKKINDA GIYABİ TUTUKLAMA KARARI ALDI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın başkenti Akmescit’in Rus işgalci yönetimine bağlı sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı Rusya Ceza Kanunu’nun üç maddesi uyarınca dava açıldı.

VATANA GİRİŞ YASAĞI İLE İLGİLİ RUSYA’DA DA DAVA AÇILDI

2014 yılının Ekim ayı sonunda avukat Mark Feygin, Kırımoğlu’na Kırım’a girişi yasaklayan Federal Göç Servisine karşı dava açıldığını bildirdi. Ancak Rusya Federal Göç Servisi, yasağa ilişkin herhangi bir karar kabul etmediğini savundu.

GİRİŞİ FSB YASAKLADI

Daha sonra avukat Mark Feygin, Kırımoğlu’nun Kırım’a girişini Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB) yasakladığını açıkladı. 14 Nisan 2016 tarihinde yapılan duruşmada Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişi yasaklanması nedeniyle Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) karşı açtığı dava, “devlet sırrı” olarak sınıflandırıldı.

RUS MAHKEME KARARINI VERDİ

Mayıs 2016’da Moskova Şehir Mahkemesi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişini yasakladı. Kırımoğlu’nun avukatı Mark Feygin, “Başvurumuz kabul edilmedi. Başka hiçbir şey açıklayamam, çünkü dava gizli ve içeriksiz” şeklinde açıklama yaptı

TEMYİZ DE REDDEDİLDİ

Aralık 2016’da Moskova’daki Rusya Yüksek Mahkemesi, Moskova Şehir Mahkemesinin Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Rusya’ya girişinin yasaklanması ile ilgili kararına temyiz dilekçesini inceleyerek giriş yasağı kararını onadı.

DAVA AİHM’DE

Kırım Tatar halkının milli liderinin Kırım’a giriş yasağı ile ilgili davanın Rus yargı mercilerinden geçmesi ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderildiği bildirildi.

GİRİŞ YASAĞI SONA ERDİ FAKAT ANAVATANA YİNE DE GİDEMİYOR

Rus işgalcilerin Kırımoğlu’na uyguladığı Kırım’a giriş yasağının 19 Nisan 2019’da sona erdiğini bildirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kırımolğu, “Kırımoğlu, “Evet, üç gün önce Rusya’nın beş senelik yasağı sona erdi. Ancak geçen senenin sonunda onlar yeni (bir) yaptırım listesini uygulamaya koydu, söz konusu listede benim de soyadım var. Ve bu yaptırımların çerçevesinde Rusya’ya giriş yasağı uygulanıyor. Onlar Kırım’ı Rus toprağı olarak gördükleri için ben Kırım’a giriş yapamıyorum. Bunun dışında giriş yasağından sonra bana karşı bir dizi dava açtılar ve hakkımda arama emri çıkardılar.” diye belirtti.