Rus zulmü durmak bilmiyor: Kırım Tatar gence 10 yıl hapis

28 Ağustos 2019, 16:36

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kirovskiy Bölge Mahkemesi, güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Noman Çelebicihan taburuna mensup olmakla suçlanan Kırım Tatarı Dilaver Gafarov’u 10 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Sözde mahkeme Gafarov’u Rusya Ceza Kanununun 208. maddesinin 2. fıkrasını (federal yasa ile öngörülmeyen silahlı bir grubun üyesi olma) ihlal etmekle suçlu bularak ona 10 yıl hapis cezası verdi.

Sözde savcı 27 Ağustos 2019’da yapılan duruşmada sözde mahkemeden Gafarov’a 12 yıl hapis cezası verilmesini istemişti.

Gafarov tüm suçlamaları reddediyor.

DİLAVER GAFAROV’UN DAVASI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçler, 30 Ekim 2018 tarihinde sabah saatlerinde İslam Terek (Kirovskiy) bölgesindeki Jemçujına Krıma köyünde yaşayan bir Kırım Tatar ailenin evine baskın düzenledi. Saat 11.00 civarında sona eren arama sonucunda evdeki bilgisayar, tablet ve telefonlara el konuldu. Kırım Tatarı Dilâver Gafarov ise işgalciler tarafından tutuklandı.

Kırım Tatarı Dilâver Gafarov’un işgalciler tarafından güya Rusya Ceza Kanununun 208. maddesinin 2. fıkrasında (Federal yasa ile öngörülmeyen silahlı bir oluşuma katılım ve Rusya Federasyonu’nun çıkarlarına aykırı amaçlarla yabancı bir devletin topraklarında bu devletin yasaları tarafından öngörülmeyen silahlı bir oluşuma katılım) belirtilen suçu işlemekle suçlandığı bildirilmişti. Daha sonra sözde mahkeme Gafarov hakkında tutuklama kararı almıştı.

Dilaver Gafarov
Kırım Tatarlarına baskı