Rus yargısı, Memorial İnsan Hakları Merkezi'ni yasaklama kararı aldı

Güncel
Ömer Kaya
29 Aralık 2021, 17:07
Ömer Kaya
29 Aralık 2021, 17:07

Rus yargısı, Rusya Federasyonu’nda insan haklarına yönelik çalışmalarıyla tanınan Memorial İnsan Hakları Merkezi’nin faaliyetlerini yasaklama kararı aldı. Uluslararası Memorial Derneği bünyesinde kurulan Memorial İnsan Hakları Merkezi Başkanı Oleg Orlov, dün yaptığı bir açıklama ile yasaklama kararının çıkmasını beklediklerini ifade etmişti.

Dünyaca ünlü bilim adamı, insan hakları savunucusu Andrey Saharov’un da kurucuları arasında bulunduğu, Sovyetler Birliği’ndeki siyasi baskıları araştırmak amacıyla kurulmuş olan Rusya merkezli Uluslararası Memorial Derneği bünyesindeki Memorial İnsan Hakları Merkezi Başkanı Oleg Orlov, merkezin Rus yargısının hedefi olduğunu bildirdi. Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi, dün Memorial International kuruluşunu kapatma kararı almıştı. Bugün ise Moskova Şehir Mahkemesi, Memorial İnsan Hakları Merkezini kapatma kararı aldı. Uluslararası Memorial Derneği, Memorial İnsan Hakları Derneğinin çatı kuruluşu olarak faaliyet gösteriyordu.

MERKEZİN AVUKATI İLYA NOVİKOV, KARARI TEMYİZE GÖTÜRECEKLERİNİ AÇIKLADI

Memorial İnsan Hakları Merkezi’nin avukatı İlya Novikov, bugün CNN’e verdiği demeçte, merkezin, Rusya’nın “yabancı ajan” yasasını birden fazla ihlal etmek ve yayınlarında “terörizm ve aşırıcılığı haklı göstermek” ile suçlandığını duyurdu. Dün, Rusya Yüksek Mahkemesi, Memorial International’ı kapatma kararı aldı bugün ise Moskova Şehir Mahkemesi, Memorial İnsan Hakları Merkezinin kapatılmasına ilişkin karar alındı. Merkezin avukatı Novikov, kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

MEMORİAL İNSAN HAKLARI MERKEZİ BAŞKANI ORLOV: KARARIN ESAS AMACI, RUS TOPLUMUNU SİNDİRMEK…

Konuyla ilgili Memorial İnsan Hakları Merkezi Başkanı Oleg Orlov, dün bir açıklama yapmış ve yasaklanma kararını beklediklerini ifade etmişti. Orlov, “Bugünkü Uluslararası Anıtı yasaklama kararının ardından, Memorial İnsan Hakları Merkezi’nin yarın yasaklanacağına dair hiçbir şüphem kalmadı.” değerlendirmesini yapmıştı.

Orlov, Rusya Federasyonu yargısının bu kararının esas amacının, “tarihin çarpıtılması” ve “Rus toplumunu sindirme girişimi” olduğunu dile getirdi. Oleg Orlov, Memorial’ın ilk başkanı Andrey Saharov’un, vatandaşları için insan haklarını er ya da geç yok eden bir ülkenin diğer ülkeler için tehlikeli hale geldiğine dair sözlerini hatırlattı.

MEMORİAL İNSAN HAKLARI MERKEZİ

Memorial, Sovyetler Birliği’nin son yıllarında kuruldu. Daha sonra örgüt, eski Sovyetler Birliği’ndeki baskı tarihini inceleyen “International Memorial” ve adli yardım konusunda uzmanlaşmış “Memorial İnsan Hakları Merkezi” olarak ikiye ayrıldı. Memorial İnsan Hakları Merkezi, Kırım’da Rus baskısına maruz kalan Kırım Tatarlarını birçok kez destekledi ve Kırım’da yapılan baskı, insan hakları ihlalleri hususunda faaliyetlerde bulundu. Rus esaretindeki Kırım Tatarlarını, “siyasi tutsak” olarak tanıdı.

28 Aralık 2021 tarihinde Rusya Yüksek Mahkemesi, International Memorial’ı tasfiye etme kararı aldı. 29 Aralık 2021’de ise, Memorial İnsan Hakları Merkezi, yapılan duruşmanın ardından tasfiye edildi.