Rus yanlısı rahip haçla, Ukraynalı rahibe saldırdı

Güncel
Haber Merkezi
29 Temmuz 2022, 15:38
Haber Merkezi
29 Temmuz 2022, 15:38

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş nedeniyle Rusların nefret söyleminde artış yaşanıyor. Ukrayna Vinnıtsa’da bir Ukraynalı askerin cenazesi sırasında Moskova Ortodoks Kilisesinin papazı elinde bir haç ile Ukrayna Ortodoks Kilisesi papazını darp etti.

Ukrayna’nın Vinnıtsa Kıyiv Patrikhanesi’nde, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırısında hayatını kaybeden bir askerin cenaze töreni gerçekleşti. Cenaze töreninde, Ukraynalı rahip, Rus yanlısı meslektaşı tarafından darp edildi. Ukrayna Ortodoks Kilisesi papazı olan rahip konuşmasında, “Kremlin rejimi savaş suçu işliyor” ifadesini kullandı ve Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarına dikkat çekti. Bunun üzerine, Moskova Ortodoks Kilisesinin papazı, elindeki haç ile Ukraynalı rahibe saldırdı.

RAHİP SALDIRIYI HAFİF YARALANARAK ATLATTI

Olayın ardından, Rus yanlısı saldırgan “rahip”, Ukrayna askerleri tarafından gözaltına alındı. Kilise aktivisti Sergey Timkov, yaşanan durumla ilgili yaptığı paylaşımda Rus rahibin saldırısını değerlendirdi. Bu kapsamda, Ukrayna Kilisesi Başrahibi Peder Mihail’in hafif yaralandığı öğrenildi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.