Rus yanlısı Medvedçuk, Mariupol’deki insanlarla takas edilmek istedi!

Güncel
Anife Bilal
18 Nisan 2022, 14:34
Anife Bilal
18 Nisan 2022, 14:34

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından, 12 Nisan 2022 tarihinde gözaltına alınan Rus yanlısı Muhalefet Platformu-Yaşam İçin Partisi liderleri Viktor Medvedçuk, Ukrayna ve Rusya liderlerine seslendi. Medvedçuk, kendisini bir buçuk aydır Rus askerleri tarafından kuşatma altında tutulan Mariupol kentindeki siviller ve askerlerle değiştirme çağrısında bulundu.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından, 12 Nisan 2022 tarihinde gözaltına alınan ve daha sonra mahkeme tarafından tutuklanan Rus yanlısı Muhalefet Platformu-Yaşam İçin Partisi liderleri Viktor Medvedçuk, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir çağrıda bulundu.

Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından paylaşılan videoda Medvedçuk, “Ben, Viktor Medvedçuk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e, beni Mariupol savunucuları ile kentte bulunan ve oradan çıkamayan sivillerle takas etme çağrısında bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

RUSYA, MARİUPOL KENTİNİ KUŞATMA ALTINDA TUTUYOR! 

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminden en çok Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol kenti zarar görüyor. İşgalci Rus işgal güçleri, bir buçuk aydır kenti havadan bombalıyor ayrıca kente insani yardımın getirilmesini engelliyor. Şehirden tahliye olmak isteyenler, işgalci Rus ordusu tarafından ya engelleniyor ya da zorla Rusya şehirlerine giden sözde koridorlara yönlendiriliyor. Ayrıca işgalciler, kent sakinlerine Ukrayna tarafına sadece kendi araçlarıyla çıkmasına izin veriyor. Fakat devamlı bombalanan kentte sağlam araba ve benzin bulmada sorun yaşanıyor.

Farklı değerlendirmelere göre, halen yaklaşık 120 bin Mariupol sakini kuşatma altında tutuluyor. Kentte kalan Ukrayna birlikleri, işgalcilere karşı savaşmaya devam ediyor.