Rus yanlısı kanalın propaganda girişimi tutmadı!

Güncel
Anife Bilal
08 Temmuz 2019, 14:50
Anife Bilal
08 Temmuz 2019, 14:50

Rus propaganda mekanizmasının Ukrayna üzerindeki son hamlesi başarısızlığa uğradı.

Putin yanlısı propaganda içerikli haberleri hazırlayan “Haftanın Haberleri” programının sunucusu Dmitriy Kiselyov 7 Temmuz 2019’da yaptığı açıklamada, 12 Temmuz 2019 tarihinde saat 18.00’de Rus “Rossiya 24” ve Ukrayna’nın “NewsOne” kanalları arasında “Konuşmak Lazım” isimli telekonferans programı düzenleneceğini duyurmuştu.

Programın yaklaşık iki saat sürmesi bekleniliyordu.

Ukrayna’nın “NewsOne” televizyon kanalının Ukraynalı oligark, siyasetçi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çocuğunun vaftiz babası Viktor Medvedçuk’un yakın dostu “Muhalif Bloğu” milletvekili Taras Kozak’a ait olduğu biliniyor.

ZELENSKİY: “PUTİN KONUŞMAK MI İSTİYOR? HADİ KONUŞALIM”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Rus yanlısı kanalın duyurusu sonrasında yayınladığı videoda şu ifadeleri kullandı: “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e seslenmek istiyorum. Konuşmak mı istiyorsunuz? Evet bu gerekli. Hadi bunu yapalım. Kırım’ın kime ait olduğunu, Donbas’ta kimin askeri güçlerinin olmadığını konuşalım. Konuşmamıza ayrıca ABD Başkanı Donald Trump, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da bize katılmasını teklif ediyorum… Hiçbir diplomatik formatı geri çevirmiyoruz. Konuşmayı teklif ediyoruz…” 

UKRAYNALI SİYASETÇİLER SKANDAL GİRİŞİMİ ELEŞTİRDİ

Bir dizi Ukraynalı siyasi, telekonferans programı düzenleme girişimi eleştirerek yetkililerden programın yapılmasını engellemesini istedi.

Ukrayna Başbakanı Volodımır Groysman, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada NewsOne televizyon kanalı gazetecileri ve yönetimini Rus propaganda kanalı Rossiya 24 ile ortak program düzenleme fikrinden vazgeçmeye davet ederek, “Ülkemizin doğusunda kiminle savaştığımızı, Donbas’ta askerlerimizi kimin öldürdüğünü, Ukrayna kentlerini yok edenleri ve Kırım’ı işgal edenleri hatırlayın. Hatırlayın ve bu projeden vazgeçin. Düşmana iyilik yapmayın!” diye kaydetti.

Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Oleksandr Danilyuk iki kanal arasında düzenlenecek programı “ucuz manipülasyon” olarak adlandırdı.

PARUBİY’DEN RUS YANLISI KANALIN TESCİLİNİ ELİNDEN ALMA TEKLİFİ

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andriy Parubiy Ukrayna Televizyon ve Radyo Yayını Konseyi olağanüstü toplantı düzenleyerek NewsOne kanalının tescilini iptal etme konusunu incelemeye davet etti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Parubiy, “Mevdedçuk’un Rus yanlısı televizyon kanalı NewsOne, Rus propaganda devlet kanalı Rossiya 24 ile ortak program yapmayı planlıyor. Bana göre bu Ukrayna karşıtı güçlerin açık provokasyonu. Kırım ve Donbas’ın işgalinin altıncı senesinde, bizim askerlerimizin her gün öldüğü veya yaralandığı, onlarca askerimizin ve siyasi tutsakların esir tutulduğu, işgal edilen topraklarda Kırım Tatar ve Ukraynalı aktivistlere baskı yapıldığı bu günlerde satılmış siyasetçiler ve onların uşakları düşman ve katillerle bir şeyler hakkında konuşmaya karar verdiler. Bu yüzden ben bugün Ukrayna Güvenlik Servisini derhal Ukrayna yasalarının ihlaline tepki göstermeye davet ediyorum. Ayrıca Ukrayna Televizyon ve Radyo Yayını Konseyini derhal toplanmaya ve Ukrayna karşıtı basın kuruluşunun elinden tescilini alma konusunu incelemeye davet ediyorum.” dedi.

AKTİVİSTLER RUS YANLISI KANALIN ÖNÜNDE PROTESTO EYLEMİ DÜZENLEDİ

Rus yanlısı kanalın propaganda girişimin akabinde bir grup aktivistin NewsOne televisyon kanalının ofisi önünde toplandığı bildirildi. Aktivistler bina önünde Golos Partisinin bayrakları ve “İşgal savaşına hayır!”, “Telekonferans değil, televizyon bombası!”, “Medvedçuk, bavullarını topla!”, “Putinİnform Ukrayna’dan defol” yazılı pankartlar açtı.

Golos Partisinin lideri Svyatoslav Vakarçuk yaptığı açıklamada, “Rus yanlısı siyasetçiler kendi televizyon kanalları aracılığıyla Rusya ile “konuşmaları gerektiğini” düşünüyor. Golos Partisi saldırgan ülkeyle telekonferans değil sadece yaptırım dili ve Avrupa ile uluslararası toplumunun ortak eylemleri aracılığıyla konuşulabileceğini düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

TEPKİLERE DAYANAMAYAN RUS YANLISI TELEVİZYON KANALI PROGRAMI İPTAL ETTİ

Tepkilerin ardından NewsOne televizyon kanalından 8 Temmuz 2019’da yapılan açıklamada Rossiya 24 kanalıyla düzenlemeyi planladıkları telekonferans programının iptal edildiği açıklandı.