Rus vatandaşlığı alan Donbas sakinleri, Rus ordusuna zorunlu askeri hizmete çağırılmaya başladı

Haberler
Anife Bilal
30 Kasım 2020, 16:33
Anife Bilal
30 Kasım 2020, 16:33

Rusya, yasa dışı olarak Ukrayna vatandaşlarını zorunlu askeri hizmete çağırmaya devam ediyor. Ukrayna’nın Donbas bölgesinde ayrılıkçı teröristlerin işgali altındaki topraklarda yaşayan ve Rus vatandaşlığı alan kişilerin, Rus ordusuna zorunlu askerliğe çağrılmaya başlandığı bildirildi. 

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisinin Donetsk ve Lugansk Temsilcisi Pavlo Lisyanskıy, 27 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen basın konferansında yaptığı konuşmada, Rusya’nın işgal altında bulunan Donetsk ve Lugansk bölgelerinde Rus vatandaşlığı alan erkeklerin Rus ordusuna zorunlu askerliğe çağrılmaya başladığını açıkladı. Lisyanskıy Rus vatandaşlığı alan Donbas sakinlerinin Rusya’da emekli maaşı alma hakkının olmadığını ancak onların Rus ordusuna zorunlu askerliğe çağrıldığını belirterek, “2019 yılından beri Rusya işgal altındaki Donbas’ta aktif bir şekilde pasaport dağıtıyor. Ve şimdi orada Rus vatandaşlığı verme potansiyeli büyütülüyor. İnsan hakları savunuculardan aldığım bilgiye göre, Rus vatandaşlığı alan bazı kişiler şimdiden Rus ordusunda görev yapmaya başladı.” diye bildirdi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SKANDAL VATANDAŞLIK KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nisan 2019’da imzaladığı kararla Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşları için Rusya vatandaşlığı alma süreci kolaylaştırdı. Öte yandan 18 Temmuz 2019’da imzalanan kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamı genişletilmişti. Nisan ayında Putin’in imzaladığı kararda Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus pasaportu için başvurabileceğini belirtiliyordu. Ancak yeni kararda “bazı ilçeleri” ifadesi çıkarılmış ve böylece Ukrayna yönetimi kontrolü altında olan Donbas ilçelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına da Rus pasaportu için başvurma olanağı tanınmıştı. Uluslararası toplumu Rusya’nın söz konusu kararı kınamıştı.