Rus uçakları İdlip'te sivilleri bombalıyor: 6 ölü, 39 yaralı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
10 Haziran 2019, 12:25
Ömer Cihad Kaya
10 Haziran 2019, 12:25

Suriye’de Rus savaş uçaklarının Esed rejimi ile beraber sözde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki sivil yerleşim yerlerini vurmaya devam ediyor.

Bölgedeki muhaliflerden edinilen bilgilere göre; İdlip ilinin Han Şeyhun ilçesi, Temaniye beldesi, Şeyh İdris, Maarşurin ve Et Tüh köyleri, Hama’nın kuzey kırsalında Latamne ile Kefer Zita ilçelerine hava saldırısı düzenledi. 

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarının verdiği bilgiye göre, dün geceden bu yana düzenlenen saldırılarda toplam 6 sivil hayatını kaybetti, 39 sivil yaralandı. Sivil Savunma, ölü sayısının artabileceği yönünde görüş bildiriyor.

RUSYA DESTEKLİ ESED GÜÇLERİNİN SİVİL KATLİAMLARI

Esed rejimi ile Rusya, güya İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde bulunan pek çok bölgeye hava saldırısı düzenliyor.

RUSLARIN SALDIRISI İLE REJİMİN SALDIRISI BİRBİRİNDEN AYIRT EDİLEBİLİYOR

Bölgeden edinilen bilgilere göre, saldırılarda kullanılan mühimmat kalıntılarından eski nesil olanların rejime, yeni nesil olanların ise Ruslara ait olduğu anlaşılıyor. Muhalifler, uçakları, üslerin çevresinde ve ülkenin kilit noktalarına kurulmuş ekipmanları yardımıyla büyük ölçüde tespit edebiliyor.

Sivil Savunma ekipleri yoğun bombardıman altında arama kurtarma çalışmalarına devam ederken, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

İDLİP GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ

Suriye’deki iç savaşın neticesindeki iç göç ile nüfusu 4 milyona ulaşan ülkenin kuzeybatı şehirlerinden İdlib, savaşın başladığı yıllardan bu yana muhaliflerin kontrolünde olan bir bölge olarak biliniyor.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini pilot olarak seçmiş ve gerginliği azaltma bölgesi ilan etmişti. Ancak, rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı. 

Rejim, İran destekli terörist gruplar ve Rusya’nın hava desteğiyle “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”ne bir ay önce başlattığı geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi. Askeri muhalifler ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden geri almak için zaman zaman operasyon düzenliyor.

Öte yandan Esed rejimi, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018’de Soçi’de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına halen devam ediyor. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 25-26 Nisan’da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor. 

Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan’dan bu yana yapılan saldırılarda en az 268 sivilin yaşamını yitirdiğini, 660’den fazla sivilin yaralandığını belirtiyor.