Rus şovenist Zyuganov, Kazakistan'a göz dikti: Rusya'nın bazı kararlar alması lazım!

Güncel
Manas
19 Mart 2022, 10:03
Manas
19 Mart 2022, 10:03


Kazakistanda Rus dili meselesi yeniden gündemde. Rusya Federasyonu Komünist Parti lideri Gennadiy Zyuganov, Rusya’nın Kazakistan’daki “Rus diline” özel dikkat göstermesi gerektiğini söyledi. Rusya Devlet Duması Milletvekili Zyuganov, Kazakistan’ın kuzey kesiminin büyük ölçüde Ruslar tarafından yeniden inşa edildiğini ve Moskova’nın, orada yaşayan Rusları koruması gerektiğini dile getirdi. Öte yandan ülkenin güney kısmında Rus dilinin öğretilmediğini ve bunu en kısa zamanda Rusya’nın gündeme getirmesi gerektiğini ileri sürdü. Rus şovenist Zyuganov’a Kazakistanlı Ruslar tepki gösterdi.

Rus Komünist Parti lideri Gennadiy Zyuganov, Rusya’nın Kazakistan’daki “Rus sorununa” ve “Rus diline” özel dikkat göstermesi gerektiğini dile getirdi. Milletvekili Zyuganov, Kazakistan’ın kuzey kısmında daha çok Rusların yaşadıklarını dile getirirken ülkenin güney kısmında Rusların az olduğunu ve okul müfredatında Rus dilinin öğretilmediğinin altını çizdi. Bu durumu başta devlet başkanı Putin’in ve Rusya Devlet Duması’nın ele alması gerektiğini kaydetti.

 ZYUGANOV: RUSYA, KAZAKİSTAN İLE İLGİLİ BİR TAKIM KARARLAR ALMASI ŞART

Komünist Parti lideri Gennadiy Zyuganov, Kazakistanın genelinde Rusları koruması gerektiğini ve Rus dilinin okul ve üniversitelerde öğretilmesine dikkat çekerek, “Rusya devlet başkanı Putin’in ve Rusya Federasyonu Devlet Duması’nın Kazakistan’daki durumla ilgili bir takım kararlar alması şart.” ifadesini kullandı.

Rus şovenist siyasetçi Zyuganov, Ukrayna’yı topyekun işgale girişen, sivilleri katleden Rusya Federasyonu’nun saldırılarını savunmuştu. Bu nedenle, Batılı ülkelerin ağır yaptırım listesinde yer alıyor.

KAZAKİSTANLI RUSLAR: ZYUGANOV, GİT KENDİNİ KURTAR!

Komünist Parti lideri Gennadiy Zyuganov’un Kazakistan’da yaşayan Ruslarla ilgili açıklamasına Almata şehrinde yaşayan gazeteci Rus Aleksandra Mıskina, “Zyuganov, Putin’in kuklasıdır. Delidir o. Ben burada Kazakları korumak için kendi sosyal medyamda paylaşım yaptım.” dedi.

Yine Almata şehri sakini Rus Dmitriy Kutsel, “Ben burada doğdum ve buralıyım. Benim bir çok Kazak arkadaşlarım, çevrem var. Kazak kültürü bana çok yakın. Zyuganov’u neden destekleyeyim ki. Burada herhangi bir ırkçılık ve dışlamak gibi bir sorunumuz yok. Tam tersine Zyuganov gidip kendisini kurtarsın!” ifadesini kullandı.