Rus silahlı güçleri, Ukrayna'nın doğusunda büyük çaplı yangın çıkardı

Güncel
Anife Bilal
01 Ekim 2020, 11:55
Anife Bilal
01 Ekim 2020, 11:55

Ukrayna’nın doğusunu işgal eden Rus silahlı güçleri, Lugansk bölgesinde büyük çaplı yangın çıkardı. Bir günde 10 bin hektarlık alana yayılan yangın sonucunda 9 kişi hayatını kaybetti ve 14 kişi yoğun bakıma alındı.

Rus yanlısı ayrılıkçı silahlı güçlerin bulunduğu Donbas’ta 10 bin hektarlık alanda geniş çaplı bir yangın meydana geldi.

Lugansk Valisi Sergiy Gayday bu sabah yaptığı açıklamada,“Durum çok ağır; yangın bir günde neredeyse 10 bin hektarlık alana yayıldı. Yangının yayıldığı alanda 11 köy bulunuyor ayrıca yangın Severdonetsk kentine çok yaklaştı… Maalesef 4 kişi hayatını kaybetti ve 3 kişi karbonmonoksit zehirlenmesiyle hastaneye kaldırıldı. Yangın sonucu birkaç düzine ev ve kamu binası zarar gördü.” ifadelerini kullandı.

Yangınlardan etkilenen yerleşim yerlerinin sakinlerinin tahliye edildiği bildirildi.

YANGINI İŞGALCİ RUS SİLAHLI GÜÇLERİ BAŞLATTI

Lugansk bölgesinde çıkan büyük çaplı yangına Rus silahlı güçlerin provokasyonunun neden olduğu açıklandı. Staniçno-Luganskiy bölge idaresi yaptığı açıklamada, “Staniçno-Lugansk sakinlerinin bildirdiğine göre, 30 Eylül saat 23.30’dan başlayarak işgal atındaki bölgelerden büyük kalibreli silahlardan ateş açıldı. Daha sonra kontrol noktası yakınlarında yüksek sesli patlamalar duyuldu. Saat 00.20’de kontrol noktası yakınlarındaki ormanda yangının çıktığı bildirildi.” ifadeleri kullanıldı.

TOPLAMDA 146 YANGIN ÇIKTI

Lugansk bölgesinde bu sabah saat 7.00 itibaren 146 yangının tespit edildiği, bunlardan 82’sinin söndürüldüğü, 64 yangını söndürme çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.

YANGINLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, onlarca evin zarar gördüğü yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.