Rus silahlı güçleri, Donbas'taki ateşkesi 13 defa ihlal etti

Güvenlik
Anife Bilal
29 Aralık 2020, 11:22
Anife Bilal
29 Aralık 2020, 11:22

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal altına alan Rus silahlı güçler, ateşkes ihlallerini sürdürüyor. Ayrılıkçı güçlerin, hain saldırılar sonucu bir Ukraynalı asker yaralandı.

Donbas bölgesini işgal altına alan Rus silahlı güçler, yürürlükte olan tam kapsamlı ateşkes anlaşmasına rağmen Ukrayna birliklerine saldırmaya devam ediyor. Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, 28 Aralık 2020 tarihinde işgalci güçlerin 13 defa ateşkesi ihlal ettiği bildirildi.

Açıklamada, işgalcilerin gün boyunca düzenlediği saldırılarda 120 mm ve 82 mm kalibreli havanlar, çeşitli sistem bombaatar, büyük kalibreli makineli tüfekleri, tanksavar bomba atar ve insansız hava araçları kullandığı belirtildi. Düşman saldırıları sonucu bir Ukraynalı askerin yaralandığı ifade edildi.

TARAFLAR, KAPSAMLI ATEŞKES KONUSUNDA ANLAŞMIŞTI!

Bilindiği gibi, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti.