Rus silahlı güçleri, Donbas'ta ateşkesi ihlal etmeye devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
06 Kasım 2020, 13:24
Anife Bilal
06 Kasım 2020, 13:24

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal altına alan Rus silahlı güçler, tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını görmezden gelerek Ukraynalı birliklere saldırmaya devam ediyor. İşgalci güçlerin son bir gün içinde 11 defa ateşkes ihlal ettiği bildirildi.

Ukrayna ordusundan bu sabah yapılan açıklamada, Donbas’taki işgalci güçlerin 5 Kasım 2020 tarihinde 11 defa ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği bildirildi. Saldırılar sonucu bir Ukraynalı askerin yaralandığı ifade edildi. Açıklamada, düşmanın çeşitli sistem bombaatar, 82 mm kalibrelik havan, büyük kalibreli makineli tüfekler ve diğer silahlarla saldırdığı bildirildi.

BİR UKRAYNALI ASKER YARALANDI

Bunun dışında işgalci güçlerin, insansız hava aracından, parçalanma bombası olan bir VOG-17 bombaları attığı kaydedildi. İnsansız hava aracıyla yapılan saldırı sonucunda bir Ukraynalı askerin yaralandığı belirtildi.

TARAFLAR, KAPSAMLI ATEŞKES KONUSUNDA ANLAŞMIŞTI

Bilindiği gibi, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti.