Rus silahlı grupların Donbas'taki ateşkes ihlali sürüyor: Bir Ukraynalı asker öldü

Güncel
Anife Bilal
19 Şubat 2020, 11:43
Anife Bilal
19 Şubat 2020, 11:43

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal eden Rus silahlı gruplar, 18 Şubat 2020 tarihinde 22 defa ateşkes anlaşmasını ihlal etti. Saldırılar sonucu bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti, 6 asker yaralandı.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, “Düşman pozisyonlarımıza Minsk Anlaşmaları çerçevesinde yasaklanan 152 mm ve 122 mm kalibreli topçu sistemleri, 120 mm ve 82 mm kalibrelik havanlar, tank ve piyade savaş araçları silahlarıyla, büyük kalibreli makineli tüfekler ve diğer silahlarla saldırdı.” diye bildirildi.

AGİT, 2 BİN 500 PATLAMAYI KAYDA GEÇİRDİ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Donetsk ve Lugansk bölgesinde ateşkes ihlali hareketlerinin sıklaştığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine video bağlantısı yoluyla rapor sunan AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Yaşar Çevik, “Bugün Lugansk bölgesinin batısında çok ciddi bir çatışma kaydedildi. Ateşkes ihlali vakaları büyük ölçüde sıklaştı. 2500 patlama kaydedildi… Bu tür çatışmaların alevlenmesi, daha önce ortaya çıkan olumlu eğilimlere zarar verebilir ve gerginliğin tırmanmasına yol açabilir.” diye kaydetti.