Rus savaş uçakları, İdlib'te çocuk hastanesini vurdu!

06 Kasım 2019, 16:14

Rusya’ya ait savaş uçakları, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde bulunan yerleşim yerlerine düzenlediği hava saldırılarında çocuk hastanesini vurdu.

Muhaliflere ait gözlem evleri saldırının Rusya tarafından düzenlendiğini bildirdi. Rusya’ya ait olduğu belirtilen savaş uçaklarının, gece geç saatlerde İdlib’in Marretinnuman ilçesine, Şinan ve Maarşurin köylerine saldırılar düzenledi. Düzenlenen hava saldırılarında vurulan hastanenin bir kısmı yıkıldı ve 2 sağlık görevlisi yaralandı.

HASTANENİN YÜZDE 80’İ YIKILDI

Şinan köyündeki İhlas Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Müdürü Doktor Zuheyr Karrat, AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre, “Saldırı sonucunda hastanenin yüzde 80’ni yıkıldı. İki personel yaralandı. Kuvözlerdeki bebekler ve hastalar tahliye edildi.” dedi. İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler), saldırının hemen ardından olay yerine ulaşarak hastanenin tahliye edilmesine ve çıkan yangının söndürülmesine yardım ettiler.

RUSYA VE REJİM BÖLGEDE BİN 300’DEN FAZLA SİVİL ÖLDÜRDÜ

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Soçi Mutabakatı sonrasında İdlib’te Rejim ve Rusya saldırılarında bin 300’den fazla sivil hayatını kaybetti. Rusya savaş uçakları ise İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içerisinde son bir haftada gerçekleştirdiği hava saldırılarında 12 sivilin ölmesine sebep oldu.

Bunlara da bakın: