Rus saldırısına uğrayan Ukrayna gemisinde Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi

27 Haziran 2020, 18:06

Kırım Tatar Bayrak Günü çerçevesinde, hem Rus saldırganlığına dikkat çeken hem de işgal altındaki Kırım’a destek mahiyetinde anlamlı bir törene imza atıldı.

Rusya Federasyonu’nun Kasım 2018’de Karadeniz’deki Kerç Boğazı yakınlarında alıkoyduğu ve daha sonra Ukrayna’ya iade ettiği üç savaş gemisinden biri olan ve şimdilik Odesa’da bulunan Yanı Kapu gemisinde 26 Haziran 2020 tarihinde Kırım Tatar Bayrağı göndere çekildi.

Etkinliğe, Ukrayna Deniz Kuvvetleri, Odesa şehir belediyesi ve diğer devlet kurumlarının temsilcileri ile aktivistler katıldı. 

Törende açıklamalarda bulunan Odesa’daki Kırım Tatar cemiyetinin başkanı Meryem Celil, “Ukrayna Deniz kuvvetlerinde milletimizin birçok temsilcileri hizmet ediyor. Bu etkinliği düzenleyen Ukrayna Deniz kuvvetleri komutasına teşekkür ediyoruz ve yakın zamanda Ana Vatanımız Kırım’ın serbest kalacağına inanıyoruz.” diye kaydetti.

RUSYA, AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRMIŞTI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirmişti.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirilmişti. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alınmıştı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı almış, 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki tutukevine sevk edilmişti.

GEMİLER KASIM 2019’DA İADE EDİLDİ ANCAK…

Rusya, kasım 2019’da el koyduğu gemileri kullanılamaz halde iade etmişti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Güvenlik İşbirliği Forumunda konuşan İgor Lossovskiy, “Ön incelemeye göre gemilere verilen hasar yaklaşık 55 milyon grivna ( 2,3 milyon dolar).” açıklamasında bulunmuştu.

Viyana’da 27 Kasım 2019’da düzenlenen AGİT Güvenlik İşbirliği Forumunda konuşan Ukrayna’nın Viyana’daki uluslararası kuruluşlar temsilcisi İgor Lossovskiy, “20 Kasım 2019 tarihinde Nikopol ve Berdyansk topçu botları ve Yanı Kapu römorkörü, Oçakov askeri üssüne getirildi. Gemiler üsse getirildikten sonra Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komisyonu, gemilerin teknik durumunu, silahların kullanılabilirliğini, askeri teçhizatın ve diğer malzemelerin varlığını inceledi.” demişti.

ÇOĞU SİLAH YA KAYIP YA DA KULLANILAMAZ HALDE

Ukrayna temsilcisi, konuşmasında inceleme sırasında gemilerdeki çoğu silahın ya kaybolduğunu ya da kullanılamaz hale getirildiğini, ayrıca gemilerdeki navigasyon ekipmanının, denizcilerin şahsi silahları ve mühimmatın, iletişim ve gözetim araçlarının, radyasyon, kimyasal ve biyolojik saldırılardan koruma araçlarının, elektromekanik ekipman ve eşyaların kaybolduğunun tespit edildiğini söylemişti.

UKRAYNALI 24 DENİZCİNİN ESARETİ NASIL SON BULDU?

Kerç Boğazındaki Rus saldırganlığı sonucu tutsak edilen 24 Ukraynalı denizci, 7 Eylül 2019’da Ukrayna ve Rusya arasındaki esir değişimi neticesinde tutsaklıktan kurtulmuştu.

Bayrak Günü
Kırım Tatar Bayrağı
Kırım Tatarları
Ukrayna gemisi