Rus saldırılarında Ukrayna’da hayatını kaybeden Fransız gazeteci için anma töreni yapıldı

Güncel
qha muhabir
11 Haziran 2022, 03:12
qha muhabir
11 Haziran 2022, 03:12

Fransa’nın başkenti Paris’te, Rusya’nın saldırıları yüzünden Ukrayna’da hayatını kaybeden Fransız gazeteci Frederic Leclerc-Imhoff anıldı. Anma törenine katılan gazetecinin annesi Sylviane Imhoff, “Oğlumun amacı tarafsızlıkla gerçekleri göstermekti. O propagandanın ötesinde iş yapıyordu. Bu güzel insanı öldürdün Bay Putin” ifadelerini kullandı.

Rusya Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta binlerce sivili hedef almaya devam ediyor. Can güvenliği tehlikesi yaşayan Ukraynalı siviller yaşam mücadelesi veriyor.

İşgalciler Ukrayna’da 30 Mayıs tarihinde Fransız gazeteci Frederic Leclerc-Imhoff’un ölümüne sebep olmuştu. Gazeteci Imhoff bugün Fransa’nın başkenti Paris’teki Cumhuriyet Meydanı’nda anıldı. Anma gösterisine gazetecinin ailesi ve iş arkadaşları katıldı.

SYLVİANE IMHOFF: OĞLUM İŞİNİ PROPAGANDALARIN ÖTESİNDE, GERÇEKLERİ TARAFSIZLIKLA YAPAN BİRİYDİ

Gazetecinin annesi Sylviane Imhoff 32 yaşındaki oğlunu kendini öne çıkarmaktan hoşlanmayan aşırı mütevazı biri olduğunu belirterek, “Oğlum bu akşam onun için toplanmış olduğumuzu görseydi biraz utanırdı” dedi. Sylviane Imhoff, “Oğlumun amacı gerçekliği tam bir tarafsızlık içinde göstermekti. Tüm propagandaların ötesinde, alçakgönüllülükle işini yapan biriydi” ifadelerine yer verdi.

“ÖLDÜRÜLEN HER GAZETECİ BARUTA BULANAN ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜN BİR PARÇASI”

Imhoff, “İşte öldürdüğünüz güzel insan, Bay Putin. Frederic’in ötesinde, öldürülen ya da çalışması engellenen her gazetecinin, hangi ülkeden olursa olsun, baruta bulanan özgürlüğümüzün bir parçası olduğunu haykırmak istiyorum” dedi.

Rusya’nın başlattığı savaşta Ukrayna’da görev yapan 38 gazeteci hayatını kaybetti.