Rus saldırılarında Ukrayna'da 21 gazeteci öldürüldü

Güncel
Ömer Kaya
17 Nisan 2022, 09:38
Ömer Kaya
17 Nisan 2022, 09:38

Birleşmiş Milletler, dün yayımladığı rapor ile Ukrayna’da hayatını kaybeden gazetecilerin 21’e yükseldiğini bildirdi. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimi ve saldırılar devam ediyor. Sivilleri hedef alan Rus güçleri, gazeteci ve medya mensuplarını da hedef almaktan çekinmiyor.

Rus işgalinin başından bu yana Ukrayna’da 21 gazeteci hayatını kaybetti. Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı saldırılar neticesinde şu ana kadar 21 gazeteci hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler, Ukrayna’daki gazetecilerin durumuna yönelik bir rapor paylaştı. Ardından Ukrayna Parlamentosu’ndan da benzer bir rapor yayımlandı. Ukrayna Parlamentosu’nun internet sitesinde yer alan İfade Özgürlüğü Komitesi’nin raporunda savaşta hayatını kaybeden gazetecilerin listesi yayımlandı. Rapora göre Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşta aralarında yabancı basın mensupları da dahil olmak üzere 21 gazeteci öldürüldü.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini hedef almayı sürdürüyor. Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor.