Rus saldırıları sonucunda Ukrayna'da hayatını kaybeden çocukların sayısı 117’ye ulaştı

Güncel
Anife Bilal
22 Mart 2022, 14:22
Anife Bilal
22 Mart 2022, 14:22

Ukrayna’da istediği başarıya ulaşamayan Rus ordusu intikamını sivil halktan çıkarıyor. İşgalci Rus askerlerinin saldırılarında, çocuklar da dahil olmak üzere Ukrayna’daki siviller hayatını kaybediyor. Ukrayna Başsavcılığı, 24 Şubat’tan bu yana Rus saldırıların sonucu Ukrayna’da 117 çocuğun yaşamını yitirdiği bildirildi.

Ukrayna Başsavcılığı, bugün yaptığı açıklamada, 24 Şubat 2022 tarihinden beri Rusya’nın aralıksız saldırıları altında bulunan Ukrayna’daki 117 çocuğun hayatını kaybettiği ve 155’ten fazla çocuğun da yaralandığı açıklandı. Yapılan açıklamada, en çok çocuğun Kıyiv (58), Harkiv (40), Donetsk (30), Çernigiv (31), Mıkolayiv (24), Jıtomir (15), Herson (15)  ve  Sumı (14) bölgesinde ayrıca başkent Kıyiv’de (16) zarar gördüğü belirtildi.

RUS ASKERLERİ SİVİL ARAÇLARI TANKLA VURUYOR

Bununla birlikte Başsavcılık, Harkiv bölgesinde Rus askerlerinin, 2 çocuklu ailenin kullandığı sivil araca tankla ateş açtığını aktararak, “Aile beyaz bayrağı sallayarak sivil olduklarını bağırdı ama işgalciler yine de saldırdı. Anne baba ve 7 yaşındaki kız çocuğu hayatını kaybederken 17 yaşındaki erkek çocuğu ağır yaralandı.” diye bildirdi.

548 EĞİTİM KURUMU ZARAR GÖRDÜ

Açıklamada, Rusya’nın sistematik olarak sivil altyapı tesisleri ve yerleşim yerlerini bombalamayı sürdürdüğü vurgulanırken saldırılar sonucunda 548 eğitim kurumunun zarar gördüğü bunlardan 72’sinin tamamen yok edildiği ifade edildi.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle yaklaşık 12 milyon kişinin yerinden edildiğini ve 3 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının yurt dışına sığındığını bildirdi.