Rus saldırıları sonucunda Ukrayna'da 38 çocuk hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
06 Mart 2022, 20:09
Anife Bilal
06 Mart 2022, 20:09

Rusya, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı topyekun işgal ve savaş başlattı. Rus ordusu 11 gündür Ukrayna’nın birçok yerleşim yerini bombalıyor. Savaşın başından bu yana Rus saldırılarının sonucunda 38 çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasından bu yana 38 çocuğun hayatını kaybettiğini ve 71 çocuğun yaralandığını duyurdu. Denisova, “Bu rakamlar nihai değil çünkü Donetsk bölgesindeki Mariupol kentindeki ve Kıyiv bölgesindeki Irpin kentindeki ölü ve yaralılarla ilgili kesin bilgilere şu an ulaşmak mümkün değil.” dedi.

RUS ORDUSU ÇOCUKLARI HEDEF ALIYOR

Denisova, son bir günde Mariupol’de Rus saldırıları sonucu 1.5 yaşındaki erkek çocuğun hayatını kaybettiğini, Irpin kentinde sivillerin tahliyesi sırasında Rus askerlerinin açtığı ateş sonucu 2’si çocuk 3 kişinin hayatını kaybettiğini, Buça’da ise iki ağır yaralı çocuğun uygun tıbbi yardım alamadıkları için yaşamını yitirdiğini belirtti.

Ayrıca Denisova, Harkiv’de 40 gün önce doğan bir bebeğin Rus füzelerinden ailesiyle saklandığı sığınakta zatürreden öldüğünü hatırlattı. Gostomel, Buça ve İrpin’de sığınaklarda bazıları yaralı da olmak üzere toplamda 70 çocuğun saklandığını fakat Rus askerlerin doktorlara yaralılara geçmesine izin vermediğini vurgulayarak, “Rusya’nın Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin temel ilkelerini ihlal etmeye sürdürdüğünü” kaydetti.