Rus saldırıları sonucu Ukrayna'da 143 çocuk hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
28 Mart 2022, 09:19
Anife Bilal
28 Mart 2022, 09:19

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı geniş çaplı işgal saldırıları sonucunda Ukrayna’da hayatını kaybeden çocukların sayısı artıyor. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, işgalci Rusya’nın saldırılarının başından bu yana Ukrayna’da, 143 çocuğun yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, bu sabah yaptığı açıklamada 24 Şubat 2022 tarihinden beri Rusya’nın attığı bomba ve füzeler sonucu Ukrayna’da, 143 çocuğun hayatını kaybettiğini ve 216 çocuğun yaralandığını bildirdi. Bununla birlikte Denisova, Rus işgal güçlerinin, Ukrayna şehirlerinde aktif olarak savaşmayı sürdürdüğü için ölü ve yaralı çocukların gerçek sayısını tespit etmenin mümkün olmadığına dikkat çekti.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle yaklaşık 12 milyon kişinin yerinden edildiğini ve 3 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının yurt dışına sığındığını bildirdi.