Rus saldırıları altındaki Ukrayna’da savaşın başından bu yana en az 4 bin 731 sivil hayatını kaybetti

Güvenlik
qha muhabir
29 Haziran 2022, 13:49
qha muhabir
29 Haziran 2022, 13:49

Ukrayna’da Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları İzleme Misyonu Başkanı Matilda Bogner, Rusya’nın başlattığı savaşın başından bu yana Ukrayna’da en az 4 bin 731 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti. Bogner, “Gerçek sayılar daha yüksek ancak çatışmalar nedeniyle tespit edilmesi zor” dedi.

Rusya, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşta sivilleri hedef almaya devam ediyor. Ukrayna’daki Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları İzleme Misyonu Başkanı Matilda Bogner, BM İnsan Hakları Ofisi’nden yaptığı açıklamada, savaşın başından bu yana Ukrayna’da en az 4 bin 731 sivilin öldürüldüğünü duyurdu.

SAVAŞIN BAŞINDAN BU YANA UKRAYNA’DA EN AZ 4 BİN SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna’da sivillere yönelik Rus saldırısının devam ettiğine dikkat çeken Başkan Bogner, “Rusya’nın Ukrayna’yı tam ölçekli işgalinin başlangıcından bu yana, çatışmalarda en az 4 bin 731 sivil öldürüldü ve gerçek rakamlar daha yüksek, ancak çatışmalar nedeniyle tespit edilmesi zor” açıklamasını yaptı. Bogner, hayatını kaybedenlerden bin 812’sinin erkek, bin 225’inin kadın, 134 kız ve 155 erkek çocuğu olduğunu 41 çocuğun ve bin 364 yetişkinin cinsiyetinin belirlenemediğini dile getirdi. Bogner, “Gerçek sayıların çok daha yüksek olduğunu vurguluyorum” dedi.

İşgalci Rus birliklerinin saldırısı altında kalan Ukrayna’da hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Rusya, 27 Haziran 2022’de Ukrayna’nın Kremençuk kentindeki alışveriş merkezinde sivillere saldırdı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Rusya Devlet Başkanı Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.