Rus saldırıları altındaki Ukrayna’da en az 5 bin 327 sivil hayatını kaybetti

Güvenlik
Filiz
02 Ağustos 2022, 15:11
Filiz
02 Ağustos 2022, 15:11

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’da 24 Şubat-31 Temmuz arasında 5 bin 327 sivilin hayatını kaybettiğini, 7 bin 257 sivilin yaralandığını bildirdi.

Rusya, Ukrayna’daki saldırılarında sivillerin üzerine bomba yağdırmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMYK) Rusya’nın başlattığı geniş çaplı işgal girişiminde ciddi derecede ölü ve yaralı oranlarının olduğunu bildirdi.

EN AZ 5 BİN 327 HAYATINI KAYBETTİ

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’da savaşın ilk günü 24 Şubat’tan 31 Temmuz’a kadar; 5 bin 327 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 bin 257 sivilin yaralandığını belirtti. Öte yandan Ukrayna’da en az 352 çocuğun öldüğünü, 571 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

“ÖLÜM ORANLARI ÇOK DAHA YÜKSEK OLABİLİR”

BMYK raporunda, “Kaydedilen sivil kayıpların çoğuna, ağır toplar ve çoklu roketatarlar da dahil olmak üzere geniş alanlı patlayıcı silahların yanı sıra roket ve hava saldırıları neden oldu” değerlendirmesinde bulundu. BMYK savaşın devam etmesiyle birlikte gerçek sayıların “önemli ölçüde yüksek” olduğunu vurguladı.

BMYK, özellikle Mariupol, İzyum, Liçisank, Popasana ve Severedonetsk gibi yerleşimler yerlerinde çatışmaların yoğun olduğunu hatırlattı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.