Rus propagandasına geçiş yok: Putin’in motorcuları Gürcistan’a alınmadı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
29 Nisan 2019, 20:11
Mehmet Berk Yaltırık
29 Nisan 2019, 20:11

Gürcistan, “Gece Kurtları” adıyla anılan ve propaganda amacıyla çeşitli ülkeleri ziyaret eden Putin’in motorcularının ülkeye geçişlerine izin vermedi.

Gürcistan İçişleri Bakanlığından alınan bilgilere göre ülkeye giriş yapmak isteyen Rus vatandaşlarının Gürcistan kanununun 3. ek maddesinin  11. Fıkrası gereğince girişlerine izin verilmedi. Söz konusu maddeye göre Gürcistan’a gitmek isteyen yabancı uyruklu ziyaretçiler kimlikleri ve ülkeye geliş sebepleri hakkında bilgiyi vermemeleri veya gerçek olmayan bilgi vermeleri halinde ülkeye alınamayabiliyor. Motorcuların ülkeye girişinin bu gerekçeyle 10 Mayıs 2019 tarihine kadar yasaklandığı aktarıldı.

Rusya ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin vatandaşlarından oluşan motorsiklet konvoyunun, Yukarı Lars sınır kapısında durdurulduğu kaydedildi. 30 kişiden oluşan motorcular grubunun Selanik’te 1-2 Mayıs 2019’da bir araya gelmek üzere yolculuk yaptıkları öğrenildi.

BENZERİ 2017’DE YAŞANMIŞTI

Gürcistan’da buna benzer bir olay 2017 yılında da yaşandı. Gürcistan yine Putin’in motorcularının geçişlerine izin vermemişti. O sıralar Gürcistan İçişleri Bakanı olan Shalva Kutsişvili  olayı “Gece Kurtları”nın bu ziyaretinin Gürcistan halkının büyük bir kısmı için kabul edilebilir olmaması ve performansın  bayram atmosferiyle bağdaştırılamaması olarak açıklamıştı.

Yine nisan 2016’da Letonya Gece Kurtları mensuplarından birini sınır dışı etmiş, mayıs 2016’da Çek Cumhuriyeti’nde söz konusu grubun ülkelerine gelişini halk tarafından protesto edilmişti. Ekim 2018’de de
Karadağ polisi, ülkedeki Sırp Ortodoks Kilisesi patriğine eşlik eden motosiklet topluluğunun dört üyesini bir süreliğine tutuklamıştı.

Gece Kurtları 1989 yılında kurulan ve propaganda amacıyla faaliyet gösteren Rusya merkezli bir motosiklet kulübü olarak biliniyor.