Rus propagandası amatör kümeye düştü

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
27 Mart 2019, 21:12
Mehmet Berk Yaltırık
27 Mart 2019, 21:12

Kırım’ı işgalini meşrulaştırmak için algı operasyonu amacıyla Türkiye’yi hedef alan Rus propaganda mekanizması futbolu kullanmaktan vazgeçmiyor.

Bugün oynanması planlanan PTT 1. Lig kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da oluşturulan ve UEFA tarafından tanınmayan Kırım Ligi futbol kulüplerinden PFC Kızıltaş arasında hazırlık maçı tepkilerden sonra iptal edilince, bunun yerine yine işbirlikçilerin girişimiyle Küçükçekmece Metin Oktay Stadı’nda Küçükçekmecespor’la karşı karşıya geldi.

İŞBİRLİKÇİLER UTANMADAN KIRIM TATAR BAYRAĞINI KULLANDI!

Bugün oynanan propaganda amaçlı maçta, Rusya’nın Kırım’ı işgalini meşrulaştırma gayesini güden işbirlikçilerin, maç sırasında sözde Kırım Tatar ve Türk bayraklarıyla statta poz vererek ajitasyon çalışması yürütmeleri de dikkatlerden kaçmadı.

Daha önceki girişimlerinin iptal olmasına karşın işgal propagandasının yerine gelmesi için çaba gösteren işbirlikçiler, emellerine ulaşabilmek için bu sefer söz konusu etkinliği önceden duyurmadan gerçekleştirdiler.

Şu an süper amatör kümede bulunan Ahmet Kurşun başkanlığındaki Küçükçekmece Spor Kulübünün maçları İstanbul Küçükçekmece’deki Metin Oktay tesislerinde gerçekleştiriliyor.

KIRIM İŞGAL ALTINDA, UEFA’NIN YAPTIRIMLARI VAR!

UEFA tarafından tanınmayan KKTC Futbol Federasyonu kulüpleriyle TFF’ye bağlı kulüplerin yaptırımlar nedeniyle özel maç bile yapamadığı biliniyor.

Kırım futbol kulüplerinin Rusya Futbol Birliği himayesi altında Rusya liglerinde yaptığı maçlarım UEFA tarafından tanınmayacağı Ağustos 2014’te duyurulmuştu.

Daha sonra da UEFA, sözde Kırım yönetimine SKChF Sevastopol, Zhemchuzhina Yalta ve Tavria Simferopol takımlarının 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren RFS tarafından düzenlenen futbol organizasyonlarında yer almasını yasakladığını duyurmuştu. Buna bağlı olarak Rusya’nın UEFA ve Ukrayna’nın onayı olmadan işgal altındaki Kırım’da herhangi bir futbol müsabakası düzenleyemeyeceği bildirilmişti.

Geçen yıl da Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA), Rus takımlarının işgal edilen Kırım’da düzenlenen kupaya katılmaları nedeniyle Rusya Futbol Birliği’ne karşı yaptırım uygulayabileceği duyurulmuştu.

2017 yılında Anji-2 ve Sokol isimli iki Rus futbol kulübünün işgal edilen Kırım’da düzenlenen kupaya katılması ve tüm maçların hem FIFA hem de UEFA tarafından yasa dışı işgalinin tanımadığı Kırım’da düzenlenmesi gerekçesiyle FIFA, ciddi yaptırımlar uygulamak için Rusya Futbol Birliği ile ilgili inceleme başlattığını bildirmişti.