Rus propaganda kanallarında, Ukrayna’daki savaş hakkındaki gerçekler gösterildi

Güncel
Anife Bilal
13 Haziran 2022, 10:31
Anife Bilal
13 Haziran 2022, 10:31

12 Haziran 2022’de kaydedilen Rusya Günü’nde, gerçekleşen siber saldırılar ile Kremlin propagandasını yayan Rus devlet kanallarının uydu yayınlarında Ukrayna’daki savaş hakkında gerçekleri anlatan videolar gösterildi.  

Rus propaganda televizyon kanallarına, 12 Haziran Rusya Günü’nde siber saldırı düzenlendi. Bu kapsamda, Kremlin propagandasını yayan televizyon kanallarının uydu yayınlarında Ukrayna’daki savaş hakkında gerçek bilgiler gösterildi. Rus yazar ve gazeteci Andrey Şipilov’un bildirdiğine göre, siber saldırılar “Pervıy Kanal”, “Rossiya” ve “NTV” televizyon kanallarına düzenlendi.

“Rossiya” kanalında Ukrayna’ya karşı başlatılan savaşın Rus vatandaşlarının ekonomik durumunu ne şekilde etkilediğini anlatıldı. “Pervıy Kanal”da ise Rusya’nın savaştaki kayıpları ve Rus ordusundaki yolsuzluk hakkında bilgi verildi. Bununla birlikte “NTV” televizyon kanalında, Rusya’ya “dullar ülkesi”, “fakir ordunun ülkesi”, “uçurumun kenarındaki ülke” ve “geleceği olmayan ülke” denildiğini anlatan bir video gösterildi. Ayrıca ekranda siyah kurdeleli Putin fotoğrafı gösterildi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Ukrayna’ya karşı topyekun işgal girişimi ve saldırıların sorumlusu olan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.