Rus propaganda kanalında Türkiye'nin toprak bütünlüğünü hiçe sayan harita!

03 Kasım 2019, 14:36

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Suriye’de “Kürt” kartını öne çıkararak, Türkiye aleyhindeki açıklamalarının yansımaları sürerken; Rus devlet propaganda kanalı “Rossiya 1”, skandal bir haritaya imza attı.

RUS PROPAGANDA KANALINDAN SKANDAL HARİTA!

Rus propaganda kanalının haftalık haber bülteninde, Türkiye topraklarını da içine alan sözde Kürdistan haritası yayınlandı.

TAM DA LAVROV’UN AÇIKLAMALARININ ARDINDAN…

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, yine devlet kanalı olan Rossiya 24’e 1 Kasım 2019’da bir röportaj vererek; Suriye konusundaki açıklamalarda bulunmuş ve şu ifadeleri sarf etmişti: “Kürt sorunundan kaçamazsınız, Türkiye’de çok sayıda Kürt yaşıyor”

Tam da bu açıklamaların ardından, Rossiya 1 kanalının haftalık bülteninde, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hiçe sayan sözde Kürdistan haritası yayınlandı. Ayrıca yayınlanan harita, Türkiye, Irak, Suriye ve İran’ı kapsayan bir şekilde hazırlanarak üzerine güya “Kürdistan” yazıldı.

RUSYA, BÖLGEDE İKİLİ Mİ OYNUYOR?

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, açıklamalarında, güya bölgede yaşayan Kürtlerin sorunlarını görmezden gelemezsiniz derken; Rus propaganda kanalı, Türkiye başta olmak üzere Suriye, Irak ve İran’ın toprak bütünlüğüne aykırı bir şekilde “Kürdistan” haritasını paylaşmaktan çekinmedi.

Bir yandan, “Soçi Mutabakatı’na” imza atarak Suriye’de Türkiye ile ortak devriye yapan Rusya’nın, diğer yandan devlet kanalında, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hiçe sayan yayınlara izin vermesi akıllara “Rusya yine ikili mi oynuyor?” sorusunu getirdi.