Rus propaganda basını: 37 bin Donbaslı Rus pasaportuna başvurdu

Güncel
Anife Bilal
24 Temmuz 2019, 18:00
Anife Bilal
24 Temmuz 2019, 18:00

Rus yönetimi, tüm uyarılara rağmen ve uluslararası normları açıkça çiğneyerek Ukrayna vatandaşlarına Rus pasaportu dağıtmaya devam ediyor.

Rus TASS haber ajansında çıkan habere göre, Rusya’nın Rostov bölgesi Valisi Vasiliy Golubev işgal edilen Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yaşayan yaklaşık 30 bin insanın Rus pasaportu almak için başvuru yaptığını ve 7 bin kişiye pasaport verildiğini iddia etti.

AB ÜYE ÜLKELERİ RUSYA’NIN DONBAS SAKİNLERİNE PASAPORT DAĞITMASI KONUSUNU GÖRÜŞÜYOR

Azatlık Radyosu muhabiri Rikard Jozwiak Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bugün (24 Temmuz 2019) AB Büyükelçileri Moskova’nın Ukrayna doğusunda Rus pasaportları verme ile yönelik adımları görüşüyor.” diye bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Temmuz 2019’da imzaladığı kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamını genişletmişti. Daha önce Putin’in imzaladığı kararda Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus pasaportu için başvurabileceğini belirtiliyordu. Ancak yeni kararda “bazı ilçeleri” ifadesi çıkarılmıştı. Böylece Ukrayna yönetimi kontrolü altında olan Donbas ilçelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına da Rus pasaportu için başvurma olanağı tanındı.