Rus polisinden Dünya Tatar Merkezi Başkanı Zakiyev'e baskı

Güncel
Anife Bilal
14 Ocak 2020, 15:35
Anife Bilal
14 Ocak 2020, 15:35

Dünya Tatar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Farid Zakiyev’in, Tataristan Anayasasının Kabulü Günü’nde düzenlediği miting nedeniyle polis merkezine sorguya çağrıldığı bildirildi.

Zakiyev’in, polis ofisine çağrılma sebebinin, Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyetinin başkenti Kazan’da 6 Kasım 2019 tarihinde Tataristan Anayasasının kabul edilişinin 27. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen protesto gösterisi olduğu öğrenildi. Gönderilen celpte, Zakiyev’in eylem sırasında “Kazan yürütme kurulu ile koordine edilmemiş konulardan bahsedilmesine izin verdiği” ileri sürülerek, miting düzenleme kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle polis ofisine gelmesi gerektiği ifade edildi.

“BİR İHLAL VARSA MİTİNG SIRASINDA TUTANAK TUTMALILARDI”

Konu ile ilgili açıklama yapan Farid Zakiyev, “Ben polise gitmedim. Miting sırasında, yönetim kurulu temsilcilerine ‘Bir sorun var mı?’ diye sormuştum. Onlar da ‘Hayır’ dediler. Polisler neden mitingten birkaç ay sonra böyle bir şey uydurmaya karar verdiler anlamadım. Onlar, bize saygısız davranabileceklerini düşünüyorlar. Bir ihlal varsa miting sırasında tutanak tutmalılardı. Bir kaç ay sonra değil. Önce yasaları öğrensinler.” dedi.

Kazan’da 6 Kasım 2019 tarihinde Tataristan Anayasasının kabul edilişinin 27. yıl dönümü dolayısıyla protesto eylemi düzenlenmişti. Tatar Toplum Merkezi tarafından organize edilen eyleme yaklaşık 70 kişi katılmıştı.