Rus petrol şirketinin müdüründen, Özbeklere ırkçı hakaret!

15 Kasım 2019, 16:30

Özbekistan’da, Rus petrol şirketi Lukoil’in üst düzey bir çalışanının Özbeklere yönelik hakaretleri ülke gündemine oturdu.

Rus petrol şirketi Lukoil’in Özbekistan’da çalışan İvan Şilov adlı müdürü, Özbekler hakkında küfürlü ve hakaret dolu ırkçı söylemlerde bulundu. Kızgın Rus müdürün, Özbek işçilere “koyun sürüsü” dediği ve “köylerine dönmeleri” hakkında küfürlü ifadeler kullandığı video Özbek sosyal medyasında büyük bir tepkiye yol açtı.

İktidar yanlısı Adalet Sosyal Demokrat Partisi, 13 Kasım’da bir açıklamada bulunarak, Rus şirketi çalışanının insanlık onurunu ve Özbekistan anayasasını ihlal ettiğini belirtti. Parti, konu ile ilgili soruşturma başlatılması gerektiğini bildirdi.

Olayın, Özbekistan’ın Kaşkarderya bölgesine bağlı Dihkanabad şehrindeki Jarkuduk doğal gaz sahasında gerçekleştiği öğrenildi. Videoyu çeken işçiler diğer yetkililerin kendi şikayetlerini dinlemediklerini ve bu nedenle videoyu basına servis ettiklerini açıkladı.

Özbek işçilerden biri yerel kaynaklara, bu tür davranışların ender görülen bir şey olmadığını belirtti. Şirket ile yapılan görüşmelerde İvan Şilov’un şirketin elektrik mühendisliği müdürü olduğu aktarıldı. Şilov’un, Rusya’nın Perm bölgesinden geldiği biliniyor.

ırkçılık
Lukoil
Özbekistan
Bunlara da bakın: