Rus paralı askerler, Afrika ülkelerinde varlığını artırıyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
17 Eylül 2021, 15:46
Ömer Cihad Kaya
17 Eylül 2021, 15:46

Rus paralı asker şirketi Wagner, Afrika ülkelerinin genelinde etkisini göstermeye başladı. Son olarak, darbeyle çalkalanan Mali’de askeri yönetimin, hükümetle anlaşma imzalaması Wagner’in Afrika’daki varlığını sorgulatır hale getirdi.

Mali’de darbenin ardından kurulan asker ağırlıklı geçiş hükümeti ile Rus Wagner grubu, askeri eğitim konusunda anlaşma imzaladı. Rus paralı askerlerin dünyanın pek çok çatışma alanındaki varlığı günden günde artarken, Mali ile imzalanan anlaşma dikkatleri yeniden Wagner’in üzerine çekti.

Rus paralı askerleri Rus işgali altındaki Kırım, Suriye, Libya, Ukrayna’nın Donetsk bölgelerinin ardından Batı Afrika’da da etkinliğini artırıyor. Reuters, önceki gün yaptığı bir haberde, Rus paralı askerlerin Mali’nin yeni cunta yönetimi ile anlaştığını öne sürdü. Mali Savunma Bakanlığı Sözcüsü, 14 Eylül 2021 tarihinde böyle bir anlaşmadan bilgileri olmadığını duyursa da bu anlaşmanın Mali’nin “yararına” olacağını kaydetti. Mali’de en az bin Wagner üyesinin bulunduğu belirtiliyor.

RUSYA, WAGNER’İN MALİ’DEKİ VARLIĞINI KABUL ETMEDİ

Öte yandan, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov konuya ilişkin yapılan basın açıklamasında, “Rus silahlı kuvvetlerinin herhangi bir temsilcisi Mali’de bulunmuyor.” dedi. Wagner’in Afrika’da aralarından Libya, Sudan, Mozambik’in de aralarında bulunduğu 9 ayrı ülkede izi yer alıyor.

Reuters: Mali’de cunta yönetimi Wagner ile anlaştı

WAGNER, BİRÇOK ÜLKEDE PARALI ASKER FAALİYETİ YÜRÜTÜYOR

Kremlin Sarayı’nın yemek işini yönettiği için “Şef” lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin’e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerleri ve siyasi faaliyetleriyle tanınıyor. 

Wagner'in paralı askerleri Afrika ülkelerine yerleşiyor

KIRIM’IN İŞGALİNDE DE YER ALDI

Rusya’nın Kırım’ı işgalinde ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara Moskova’nın desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, yaklaşık binden fazla paralı askeriyle Libya Trablus’ta Hafter için savaşıyordu.