Rus ordusu, Zaporijjya Nükleer Santralı sahasında kendi mühimmatını patlatmaya başladı

Güncel
Manas
15 Mart 2022, 01:40
Manas
15 Mart 2022, 01:40

Rus işgalcilerin 13 Mart’ta, Avrupa’nın en büyük nükleer istasyonu olan Zaporijjya Nükleer Santralinin yakınlarında mühimmat patlatmayı planladığı bildirilmişti. İşgalciler 14 Mart 2022 tarihinde, Zaporijjya Nükleer Santralini ele geçirmelerinin ardından, istasyonda mühimmat patlatmaya başladı. Patlamanın ardından çalışanların işlerine devam etmeden bıraktığı öğrenildi. Nükleer santrale el koyan işgalciler, Avrupa’nın en büyük nükleer tesisinde patlamalar gerçekleştirmeye devam etmeyi planlıyor.

Ukrayna Nükleer Düzenlemeler Denetim Kurulu, Zaporijjya Nükleer Santrali sahasının işgalci Rus ordusunun kontrolüne geçtiğini, Rusya’nın işgal saldırıları sonucu çıkan yangının söndürüldüğü, Rus ordusunun kontrolüne geçmesine rağmen santral personelinin çalışmalarını sürdürdüğü belirtilmişti. İşgalci Rus askerleri, 14 Mart 2022 tarihinde,  Zaporijjya Nükleer Santrali sahasında yer alan eğitim merkezinin N1 güç ünitesinin kalıntılarının yakınında mühimmatlarının bir kısmını havaya uçurdu. 

RUS ORDUSU, AVRUPA’NIN EN BÜYÜK NÜKLEER TESİSİNDE PATLAMALAR GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDECEK

Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu Energoatom’dan yapılan açıklamada, işgalci Rus birliklerinin, Avrupa’nın en büyük nükleer tesisinde patlamalar gerçekleştirmeye devam etmeyi planladıklarını ifade etti.

Daha önce Rus ordusunun, Avrupa’nın en büyük nükleer istasyonu olan Zaporijjya nükleer tesisini, askeri üs gibi kullandığı bildirilmişti. Zaporijjya Nükleer İstasyonunda 500 ve Energodar kentinde de yaklaşık bin Rus askeri konuşlandırılmış durumda.