Rus ordusu, Ukrayna sınırındaki Voronej'de yeni kamp kurdu

Haberler
E. K.
08 Nisan 2021, 16:53
E. K.
08 Nisan 2021, 16:53

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Voronej bölgesinde yeni bir askeri kamp kuruldu. Bağımsız araştırmacılar tarafından tespit edilen askeri kamp sahasının uydu görüntülerinde yüzlerce askeri araç görüldü.

Conflict Intelligence Team bağımsız araştırmacılar grubu, Ukrayna sınırına 170 km mesafedeki Voronej bölgesinde Rus askerlerinin bulunduğu bir saha kampını tespit etti. Grup, söz konusu kampın Ukrayna’ya saldırı amaçlı kurulduğu tahmininde bulundu. Rus kuvvetlerinin Voronej bölgesinde yoğunlaşmasının endişeleri artırdığını belirten araştırmacılar, “Rus kuvvetlerinin Voronej bölgesinde yoğunlaşması endişeleri artırıyor çünkü bu, ne tatbikatlarla, ne de Donbas’taki ayrılıkçıların Ukrayna’nın saldırısına hazırlık iddialarıyla açıklanabilir. Zira, Rusya’nın Voronej bölgesinin, Rusya destekli ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerle değil de, Ukrayna’nın kontrolündeki topraklarla sınırı bulunuyor. Ukrayna birliklerinin Rusya sınırından bir saldırı düzenleyeceğini hayal etmek bile imkansız, ayrılıkçı güçleri desteklemek amacıyla Donbas’a birliklerin girmesi için ise onları Rostov bölgesinde konuşlandırmak daha mantıklı olacaktır. Bu nedenle, Rus kuvvetlerinin Voronej bölgesindeki mevcudiyetinin, savunmadan çok saldırı niteliği taşıdığı açıktır.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, kampın konumunun net olarak belirlenemediği kaydedilirken, kampın Pogonovo askeri eğitim sahasının kuzey kesiminde yer aldığı tahmin ediliyor. Bellingcat araştırma platformu ve New York Times video araştırma ekibinin, Voronej’in güneyindeki Pogonovo eğitim alanındaki kampın uydu görüntülerini elde ettiği belirtilirken, Bellingcat araştırmacısı Eric Toler’in Planet görüntülerini karşılaştırdığı ve görüntülere göre çadırların eğitim alanında mart sonu – nisan başında ortaya çıktığı kaydedildi.

NYT’den Christian Tribert, kampta yüzlerce askeri aracın bulunduğunu gösteren yüksek çözünürlüklü görüntüleri yayımladı.