Rus ordusu, Ukrayna'daki buğday depolarını hedef alıyor

Güncel
Anife Bilal
02 Mayıs 2022, 13:54
Anife Bilal
02 Mayıs 2022, 13:54

Ukrayna’nın birçok kent ve kasabasına saldırarak binlerce kişiyi evsiz bırakan Rusya şimdi de ülkedeki buğday depolarını hedef alıyor. Rus işgal güçlerinin, bu sabah Dnipropetrovsk bölgesinde bulunan buğday deposuna füze saldırısı düzenlendiği bildirildi.

Askeri açıdan başlattığı savaşta başarılı olamayan Kremlin yönetimi Sovyet hükumetinin zulüm politikasını devam ettirerek Ukrayna halkını aç bırakmak istiyor. Ukrayna’nın ele geçirdikleri güney bölgelerinden buğday ve tahıl ürünlerini çalarak Rusya’ya gönderen işgalciler şimdi de Ukrayna kontrolü altındaki bölgelerinde bulunan buğday depolarını hedef almaya başladı. Dnipropetrovsk Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Valentın Rezniçenko, bu sabah yaptığı açıklamada, “Sinelnıkove bölgesine yine füze saldırısı düzenlendi. Füze buğday deposuna isabet etti.” diye bildirdi.

Rus ordusunun dün de Dnipropetrovsk’a bağlı Sinelnıkove bölgesinde bulunan buğday deposuna füze saldırısı düzenlediği bildirilmişti.

RUSYA UKRAYNA’YA AİT BUĞDAYI ÇALIYOR

Rusya Federasyonu Krasnoyarsk Bölgesi Yasama Meclisinin resmi internet sitesinde, 28 Nisan 2022 tarihinde, meclis üyelerinin Krasnoyarsk Bölgesi tarım ürünleri fonlarını, kısmen kontrol altına alınan Ukrayna’nın Herson bölgesindeki tahıldan sözde “ithal ederek” yenilemeye karar verdiğine dair bir açıklama yayımlandı. 

Rus işgal güçlerinin kontrol altına aldığı Herson, Zaporijjya bölgelerindeki buğday depolarında bulunan buğday ve tahıl ürünlerinin önce işgal altındaki Kırım’a oradan da Rusya’ya gönderildiği tespit edildi. Ayrıca Berdyansk kentinin limanında bulunan 5 buğday yüklü geminin kaybolduğu bildirildi.