Rus ordusu, Ukrayna’da gazetecilere karşı en az 243 suç işledi

Güncel
Anife Bilal
30 Nisan 2022, 11:20
Anife Bilal
30 Nisan 2022, 11:20

Ukrayna’ya karşı savaş başlatan Rusya, Ukrayna topraklarında sivilleri, hastaneleri, okulları ve gazetecileri hedef alarak savaş suçu işliyor. Ukrayna Devlet Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Komitesi, Rus işgal güçlerinin; 24 Şubat- 27 Nisan tarihleri arasında gazeteci ve medya çalışanlarına karşı işlediği 243 suçun kayda geçirildiğini bildirdi.

Ukrayna Devlet Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Komitesi, Rus ordusunun Ukrayna’da medya çalışanlarına karşı işlediği suçlarına dair yeni verileri paylaştı. Komitenin yaptığı açıklamaya göre, 24 Şubat-27 Nisan tarihleri arasında 7 gazeteci mesleki görevlerini yerine getirirken öldürüldü, 15 kayboldu, 14’ü çatışma veya Rus ordusunun bombalı saldırıları sonucu hayatını kaybetti, Rus saldırılarında 9 gazeteci yaralandı ve 8’i işgalciler tarafından kaçırıldı.

GAZETECİLER, İŞGALCİ RUSYA’NIN BOMBARDIMANINDA HAYATINI KAYBETTİ

Rus işgalci güçlerinin medya çalışanlarına karşı en çok suç Kıyiv bölgesinde gerçekleştirdi. Ayrıca Rus ordusu işgali altında bulunan Zaporijjya ve Herson bölgelerinde gazetecileri kaçırma, tehdit etme ve Ukrayna yayınların kesilmesi gibi birçok suçun kayda geçtiği ifade edildi.

Bilindiği gibi, Rusya’nın 28 Nisan 2022 tarihinde Kıyiv merkezine yaptığı füze saldırısı sonucu Free Europe/ Radio Liberty gazetecisi Vira Hırıç’ın hayatını kaybettiği bildirilmişti.