Rus ordusu, savaşın başından bu yana Ukrayna'da 38 bin 300 askerini kaybetti

Güvenlik
Ömer Kaya
17 Temmuz 2022, 11:47
Ömer Kaya
17 Temmuz 2022, 11:47

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, bugün yaptığı açıklama ile Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşa dair işgalci Rus ordusunun kayıplarına ait son durumu bildirdi. Bu kapsamda, 38 bin 300 işgalci Rus askeri etkisiz hale getirildi. Ayrıca, işgalci Rus ordusuna ait 1684 tank, 3 bin 879 zırhlı araç220 uçak ve 188 helikopter dahil olmak üzere çok sayıda askeri teçhizatın imha edildiği bildirildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal girişimi boyunca ülkedeki Rus işgal ordusunun kayıplarına dair bilgiler vermeye devam ediyor. Genelkurmay Başkanlığı, sosyal medya aracılığıyla 17 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı paylaşımda, Rus ordusunun 24 Şubat ile 17 Temmuz tarihleri arasında Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları sırasında kaybettiği asker ve mühimmatların sayılarını duyurdu.

İŞGALCİ RUS ORDUSU, UKRAYNA’DA 38 BİN 300 ASKERİNİ KAYBETTİ

Buna göre, işgalci Rus ordusu, 24 Şubat ile 17 Temmuz arasında toplam 38 bin 300 askerini kaybetti. Rusya’ya ait bin 684 tank, 3 bin 879 zırhlı araç, 220 uçak ve 188 helikopter imha edildi.

Öte yandan Rus işgal güçleri, 688 insansız hava aracı (İHA), 15 gemi, 2 bin 746 askeri araç ve 68 özel teçhizat kaybetti. Rus işgalcilerin fırlattığı 166 seyir füzesi de Ukrayna hava savunma birlikleri tarafından vurularak imha edildi.

Resim

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.