Tahıl anlaşmasının üzerinden daha bir gün geçer geçmez: Rus ordusu, Odesa limanını vurdu!

Güncel
Manas
23 Temmuz 2022, 13:59
Manas
23 Temmuz 2022, 13:59

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın Odesa deniz ticaret limanını vurdu. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı saldırı ile ilgili, “İşgalci Rus ordusu Odesa’ya ait iki limanın altyapı tesislerini vurdu.” açıklamasında bulundu.

İşgalci Rus ordusu, bugün Ukrayna’nın Odesa şehrindeki iki limanın altyapı tesislerini vurdu. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko 23 Temmuz 2022 tarihinde işgalci Rusya’nın saldırısı ile ilgili Facebook hesabından yaptığı açıklamasında, “Türkiye’de tahıl ihracatına ilişkin anlaşmanın imzalanmasının üzerinden bir gün geçer geçmez Kalibr roketiyle saldırması, Putin’in BM Genel Sekreteri António Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzüne tükürmesidir. Ukrayna, Karadeniz’in üç limandan Ukrayna tarım mallarının güvenli ihracatını geri kazandırmak için anlaşmaların ısrarlı bir şekilde uygulanması gerekliliğini vurguluyor: Odessa, Karadeniz ve Güney.BM ve Türkiye’yi, Rusya’nın tahıl koridorunun güvenli işleyişi kapsamındaki yükümlülüklerine uymasını sağlamaya çağırıyoruz.Varılan anlaşmalara uyulmaması halinde, küresel gıda krizinin derinleşmesinde Rusya tüm sorumluluğu üstlenecek.” diye yazdı.

Dışişleri Bakanı Nikolenko, Twitter hesabından da, “Rusya’nın Odesa limanına füze saldırısı başlatması, verdiği sözleri tutmaması ve İstanbul anlaşması kapsamında BM ve Türkiye nezdindeki taahhütlerini baltalaması 24 saatten az sürdü. Yerine getirilmemesi durumunda, Rusya küresel gıda krizinin tüm sorumluluğunu üstlenecektir.” açıklamasında bulundu.

МИД: Ракетный обстрел порта Одессы – это плевок путина в лицо Гуттеришу и Эрдогану

Öte yandan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, söz konusu saldırı ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Çubarov, “Daha dün karşılıklı sözleşmelere imzalar atılmıştı. Bugün ise, anlaşmada belirtilen hususlardan biri olan Odesa limanı, işgalci Rus ordusu tarafından füzeler atıldı. BM Genel Sekreteri António Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün işgalci Rusya’nın Odesa limanına düzenlediği devasa roket saldırısıyla ilgili açıklamalarını sabırsızlıkla bekliyorum…” ifadesine yer verdi.

Büyükelçi Vasıl Bodnar - Kırım Haber Ajansı - QHA

ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR: “RUSYA DEVLETTEN ÇOK TERÖR DEVLETİDİR”

İşgalci Rusya’nın Odesa ticaret limanına saldırısına Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar’dan tepki geldi. Büyükelçi Bodnar sosyal medya hesabından Türkçe yaptığı açıklamada, “Rusya ile olan anlaşmanın imzalanan kağıda bile değmez olduğu aşikardır. Rusya’nın BM ve Türkiye’ye verdiği taahhütlerin sorgulanması için 24 saat bile geçmedi. Rusya devletten çok terör devletidir.” dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından da Türkçe paylaşım yapılarak, “Rusya’nın bugün Odesa limanına füze ile saldırması BM ve Türkiye’ye verdiği taahhütlerin sorgulanmasına yol açıyor. BM ve Türkiye’yi, Rusya’nın verdiği taahhütleri yerine getirmesini sağlamaya çağırıyoruz.” denildi.

DÜN TAHIL KORİDORU İÇİN İMZALAR İSTANBUL’DA ATILMIŞTI

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”ne bugün İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde imzalar atıldı.

Törende Türkiye adına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna adına Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ve Rusya adına Savunma Bakanı Sergey Şoygu imza törenine tanıklık eden BM adına Genel Sekreter Antonio Guterres, tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin belgeyi imzaladı.

“PROVOKASYON DURUMUNDA DERHAL ASKERİ MÜDAHALE UYGULANACAK”

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, bugün imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması öncesi açıklamalarda bulundu. Sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan Podolyak, “Ukrayna, Rusya ile hiç bir anlaşma imzalamıyor. Biz, Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile anlaşma imzalıyoruz ve onlara karşı yükümlülükler üstleniyoruz. Rusya da aynı anlaşmayı Türkiye ve BM ile imzalıyor. Rus gemileri tahıl taşıyan gemilere eşlik edemez ve Rus temsilcileri limanlarımızda bulunamaz. Provokasyon durumunda derhal askeri müdahale uygulanacak. İhtiyaç durumunda nakliye gemilerinin tüm denetimleri ortak gruplar tarafından Türk sularında gerçekleştirilecek” ifadelerini kullanmıştı.