Rus ordusu Nikopol kentine saldırdı: 2 ölü, 9 yaralı

Güncel
Anife Bilal
20 Temmuz 2022, 10:35
Anife Bilal
20 Temmuz 2022, 10:35

Rusya, Ukrayna’nın Nikopol kentine saldırmaya devam ediyor. Gece saatlerinde Rus işgal güçleri kente Grad çoklu roketatar sistemleri ile ateş açtı.

Rusya, Ukrayna’da sivil yerleşim yerleri hedef almaya devam ediyor. İşgal güçleri, 19 ile 20 Temmuz’u bağlayan gece, Dnipropetrovsk bölgesinde bulunan Nikopol kentine Grad çoklu roketatar sistemleri ile saldırdı.

Dnipropetrovsk Askeri Bölge İdaresi Başkanı Valentin Rezniçenko, yaptığı açıklamada, “Rus ordusu kasıtlı olarak Nikopol’deki yerleşim bölgesine Grad’larla saldırdı. 30’dan fazla roket atıldı. 2 kişi hayatını kaybetti, 9’u yaralandı. Yaralananların dördü çocuk. En küçüğü 3 yaşında! Ruslar Grad’larla saldırdığı sırada çocuk evde uyuyordu!” ifadeleri kullandı.

Saldırı sonucu 3 müstakil evin yok edildiği ve onlarca evin zarar gördüğü belirtildi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR


Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.