Rus okullarda Kalaşnikof dersi yapılacak

Eğitim
Anife Bilal
30 Ekim 2019, 13:49
Anife Bilal
30 Ekim 2019, 13:49

Kremlin yönetimi, çocukları silahlara alıştırma ve çocuklar arasında savaş propagandasını yayma girişimlerine devam ediyor. 

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı 10 Kasım 2019 tarihinde, ülkedeki tüm okullarda silah tasarımcısı Mihail Kalaşnikov’un (Mikhail Kalashnikov) doğumunun 100. yıl dönümüne ithaf edilen “ulusal tematik ders” düzenleme emri yayınladığını bildirdi. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, “ulusal tematik ders” öğrencilerdeki “Rus kimliği” ve vatanseverlik duygusunun oluşmasına yardımcı olacak ve silahlı kuvvetlerdeki askeri hizmetlere olan ilgiyi artıracak.

AK-74 ve AK-47 TOPLAMA YARIŞMALARI YAPILACAK

Ayrıca yayınlanan belgede öğretmenlere ders için birkaç seçenek sunuldu. İlgili seçeneklere göre öğretmenler, derste Kalaşnikof hakkında bilgi verebilir veya öğrencilere Kalaşnikof makineli tüfekleri ile yabancı üretim makineli tüfeklerinin özelliklerini inceleyerek, karşılaştırmayı teklif edebilir. Aynı zamanda bakanlık okullarda AK-74 veya AK-47 makineli tüfeklerini toplama yarışmaları düzenlenebileceğini belirtti.

MİHAİL KALAŞNİKOV

Tam otomatik saldırı tüfeği AK-47 Kalaşnikov’un tasarımcısı Mihail Kalaşnikof 94 yaşındayken 2013’te vefat etti.

Kalaşnikov’un, İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyet Kızıl Ordusu’nun kullandığı tüfeklerin sorun çıkarması üzerine ‘Kalaşnikov tüfeklerini’ ürettiği söyleniyor. Altay Dağları’ndan 17 çocuklu bir ailenin ferdi olan Kalaşnikov, erken yaşlarda mühendisliğe ilgi duymaya başladı ve 18 yaşında Sibirya’daki bir tren istasyonunda çalışmaya başladı.

Mühendisliğe ilgisini fark eden Rus yetkililer, İkinci Dünya Savaşı sonlarına doğu Kalaşnikov’tan yeni silah ve tüfekler tasarlamasını istedi. Savaşın sona ermesinin ardından Kalaşnikov, AK-47 saldırı tüfeklerini tasarlaması için İjevsk’teki fabrikaya gönderildi. AK-47 model tüfekler 1949 yılında Kızıl Ordu’nun öncelikli tüfekleri arasında yer aldı.