Rus nükleer denizaltısı battı: Sızıntı tehlikesi var!

Güncel
_QHA Ankara
02 Temmuz 2019, 20:42
_QHA Ankara
02 Temmuz 2019, 20:42

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus sularında araştırma yapan bir denizaltıda çıkan yangında en az 14 Rus denizcinin öldüğünü açıkladı.

Denizcilerin 1 Temmuz 2019’da gece meydana gelen yangında zehirli maddelerle oluşan yanıklarla öldükleri rapor edildi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “1 Temmuz’da, Rus karasularında, Rus Deniz Kuvvetlerinin talimatıyla ve okyanus altını incelemek üzere tasarlanmış derin su araştırma cihazında bir yangın çıktı. Biyometrik ölçümler sonucu, zehirli ürünlerle yanma sonucu 14 denizci hayatını kaybetti. Olayın sebepleri tespit edildi. Soruşturma Deniz Kuvvetleri Komutanı tarafından yürütüldü” ifadelerine yer verdi.

KARAYA ÇEKİLDİ

Rus Savunma Bakanlığı denizaltının şu an Barents Denizi kıyısında, Severomorsk’taki Kuzey Filo üssünde bulunduğunu öne sürdü ancak yangının nedeni, kazadan kurtulan olup olmadığı veya denizaltının modeli konusunda herhangi bilgi vermedi. Söz konusu denizaltının AS-12 Losharik tipi denizaltı olduğu tahmin ediliyor.

Bakanlık denizaltının Arktik’teki Severomorsk limanına çekildiğini ve incelemelerin başlatıldığını belirtti.

RUSYA’DA OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Rus basını nükleer denizaltı iddiasının gündeme taşıdıktan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin programını keserek Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştü

Putin, denizaltıda çıkan 14 denizcinin hayatını kaybetmesine neden olan yangına Rusya ve Rus ordusu için büyük bir kayıp olarak nitelendirdi. Putin, görüşmede, yangında çok sayıda nitelikli insanın hayatını kaybettiğini belirterek, ölen denizcilerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Putin, Şoygu’y kazaya ilişkin araştırmayla şahsen ilgilemesini ve kendisine rapor verilmesini istedi.