Rus muhalif Navalnıy, Putin'in herkesten gizlediği devasa sarayını ifşa etti!

Güncel
Ömer Kaya
20 Ocak 2021, 20:03
Ömer Kaya
20 Ocak 2021, 20:03

Rusya Federasyonu devlet başkanı Vladimir Putin’in Krasnodar’daki Gelencik Koyu’nda bulunan 1.3 milyar dolar değerindeki sarayı dudak uçuklattı. Putin’in en büyük rakibi olarak tanınan Aleksey Navalnıy’ın kişisel Youtube kanalında yayımlanan videoda, Rusya liderinin dudak uçuklatan servetinin boyutları ortaya çıkarıldı. Putin’in herkesten gizlenen devasa sarayı hakkında dün yayımlanan video, bir günde 26 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

Rus muhalefetinin önde gelen isimlerinden Aleksey Navalnıy, şüpheli bir şekilde zehirlenmesinin ardından tedavi gördüğü Berlin’den önceki gün Moskova’ya döndü. Navalnıy, havalimanında girdiği pasaport kontrolünde gözaltına alındı. Bu olaydan bir gün sonra Navalnıy Yolsuzlukla Mücadele Vakfı, dikkatleri üzerine toplayan bir video paylaştı. Videoda muhalif lider Navalnıy, Putin’in dudak uçuklatan 1.3 milyar dolarlık devasa sarayını anlattı. 18 bin metrekarelik lüks malikanede, birçok özel odanın yanında bir de gizli kaçış tüneli yer alması dikkat çekti.

Sarayın konumu Krasnodar’a bağlı Gelencik (Gelendzhik) Koyu’nda

PUTİN’İN DUDAK UÇUKLATAN SARAYINDA YOK YOK!

İşte içinde kumarhane, bar ve amfi tiyatronun bulunduğu Putin’in gizli sarayına ait görseller:

NAVALNIY: PUTİN, ZENGİNLİK VE LÜKSE KAFAYI TAKMIŞ DURUMDA

Karadeniz’e kıyısı olan Rusya’nın Krasnodar kentindeki Gelencik Koyu’ndaki Putin’e özel arazi, 2500 dönümlük devasa bir alana sahip. İçinde kilise, amfitiyatro ve çok sayıda özel konutun yer aldığı alanda 18 bin metrekarelik saray bulunuyor. Aleksey Navalnıy, 26 milyonun üzerinde izlenen videoda, bu sarayı tüm ayrıntılarıyla gözler önüne sererken, Putin için, “akıl hastası, zenginlik ve lükse kafayı takmış durumda” ifadelerini kullandı.

Putin’in sarayının bulunduğu koy ve devasa yerleşke

HERKESTEN GİZLENEN SARAYIN TÜM AYRINTILARI İNTERNET SİTESİNE YÜKLENDİ

Navalnıy’ın söz konusu videoyu, Rusya’ya dönmeden önce çektiği öğrenilirken; Putin’in sarayının tüm ayrıntılarının paylaşıldığı “palace. navalny.com” isimli bir internet sitesi de kuruldu.

İnternet sitesinde, “Putin’in kadınları” alt başlığıyla Rus liderin ilişkide olduğu tüm kadınlar, “tarih” başlığıyla Putin’in iktidara gelişine ilişkin tüm ayrıntılar kişisel siyasi yaşamı, “saray” alt başlığıyla ise Putin’in sarayının tüm özellikleri gösterildi. Devasa bir krallığı andıran yerleşkenin tüm ayrıntıları bu sekmede yer aldı.

ALMANYA’DAN DÖNER DÖNMEZ GÖZALTINA ALINDI

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, dün Berlin’den Moskova’ya geldiği sırada gözaltına alındı. Şeremetyevo Havalimanında pasaport kontrolü sırasında polisler tarafından gözaltına alınan Navalnıy’ın yanında avukatı Olga Mihailova’nın olmasına izin verilmedi.

Hatırlanacağı üzere, Kremlin yönetimi, 14 Ocak 2021 tarihinde Rus muhalif Navalnıy için arama emri çıkarmıştı. Navalnıy, gözaltına alınacağını bile bile “evim” dediği Moskova’ya gitti.