Rus muhalif Navalnıy, nasıl zehirlendiğini Rus ajanı kandırarak öğrendi

Güncel
Ozan Barış Erim
22 Aralık 2020, 11:52
Ozan Barış Erim
22 Aralık 2020, 11:52

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, nasıl zehirlendiğini ortaya çıkarmak için kendisini Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi olarak tanıttığı ve bu şekilde Rus istihbarat ajanıyla görüştüğü belirtiliyor. Navalnıy’ın peşine gönderilen bir Rus ajanı, Ağustos ayında zehirleme operasyonunun tüm ayrıntılarını açıkladı.

Rusya tarafından zehirlendiği şüphesiyle Almanya’da tedavi gördükten sonra taburcu edilen Navalnıy, kendisini Rus istihbarat ajanına Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi olarak tanıttı ve Tomsk kentinde nasıl zehirlendiğinin ayrıntılarını öğrendi. CNN’in özel haberine göre, Rusya’nın FSB özel bir zehirleme ekibinde olan ajanın çarpıcı ifşası, yapılan bir telefon görüşmesiyle ortaya çıktı.

ZEHİRLEMEYE İLİŞKİN AYRINTILI BİLGİ

Navalnıy, suikastle bağlantısı olduğu düşünülen Konstantin Kudryavtsev adlı Rus ajanla, 45 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede zehirleme operasyonunu itiraf eden Kudryavtsev, zehrin Navalnıy’ın iç çamaşırına uygulandığını bildirdi. Öte yandan Rus ajan zehrin iç çamaşırına nasıl uygulandığına dair ayrıntılı bilgiler verdi.

AJANIN AÇIKLAMLARI EN NET KANIT

Rus muhalif lider Navalnıy, kendisine karşı yürütülen operasyonla ilgili Kudryavtsev adlı FSB ajanına “Navalnıy işi neden ters gitti? Ne yanlış gitti? Neden Tomsk’ta Navalnıy ile tam bir başarısızlık oldu?” gibi sorular da yöneltti. Navalnıy’ın FSB ajanı Kudryavtsev ile olan telefon görüşmelerine ilişkin ayrıntılar paylaşılmadı. Ayrıca Kudryavtsev’in görüşme sırasındaki ifadelerinin, Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili en net kanıt olduğu öne sürüldü.

NAVALNIY’A NE OLDU?

Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.

Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı.

Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.