Rus muhalif lider Navalnıy komada: Zehirlendiğinden şüpheleniliyor!

20 Ağustos 2020, 10:47

Rusya’da muhalif hareketin lideri, Yolsuzlukla Mücadele Vakfı kurucusu Aleksey Navalnıy’ın, bu sabah Omsk şehrinde hastaneye kaldırıldığı ve yoğun bakımda olduğu bildirildi.

Rusya’da Putin’e karşı muhalefetin önde gelen isimlerinden Navalnıy, toksik zehirlenme sonucu hastaneye kaldırıldı. Navalnıy’ın Basın Sözcüsü Kira Yarmış, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajda, Navalnıy’ın, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaştığını belirtti. Yarmış, Omsk’a acil iniş yapıldığını ve bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Basın Sözcüsü, Navalnıy’ın zehirlendiğinden kuşkulandığını yazdı.

“ŞU ANDA KOMADA”

Navaynıy’nın uçağa binmeden kısa bir süre önce bir kafede sadece çay içtiğini kaydeden Yarmış, “Çayına karıştırılan bir şeyle zehirlenmiş olabileceğini tahmin ediyoruz. Sabahtan beri içtiği tek şey oydu. Doktorlar toksinin sıcak sıvıyla hızlı etki yarattığını söyledi. Aleksey, şu an komada” dedi. Basın sözcüsü, uçuştan önce Navalnıy’nın herhangi bir rahatsızlık semptomu göstermediğini söyledi. 

Navanıy’nın hastanede yapay solunum cihazına bağlandığını aktaran Yarmış, kendilerinin talebi üzerine hastaneye polis çağrıldığını kaydetti.

Tahlil sonuçlarının henüz belli olmadığını kaydeden Yarmış, “Doktorların ilk tepkisi, bunun bir zehirlenme olduğunu doğruluyor. İki saat önce, her türlü bilgiyi paylaşmaya hazırlardı ve şimdi ise bizi açıkça oyalıyorlar ve bildiklerini söylemiyorlar.” İfadelerini kullandı.

ALEKSEY NAVALNIY

Yıllardır Kremlin karşıtı pek çok protestonun öncüsü olan ve defalarca gözaltına alınan muhalif lider 44 yaşındaki Aleksey Navalnıy, 2018 Rusya başkanlık seçimlerinde Putin’e karşı aday olmak istemiş ancak seçim kurulu, hakkında mahkumiyet kararı olduğu gerekçesiyle adaylığını reddetmişti.

Muhalif lider Aleksey Navalnıy, Rusya’daki yolsuzluk araştırmalarıyla ünlenmişti. Navalnıy’nın internette her perşembe akşamı canlı yayınladığı programı, gündeme getirdiği yolsuzluk iddiaları ile geniş yankı uyandırmıştı. Navalnıy, 2013 yılından bu yana, Geleceğin Rusya’sı Partisinin başkanlığını yürütüyor. Geleceğin Rusya’sı, ülkede resmi makamlardan tarafından tescil edilmeyen bir siyasi parti olup, Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığına parti kanadından yapılan tüm başvurular ret cevabını aldı. Parti, 2013 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde Moskova’da ikinci oldu. Aleksey Navalnıy, 18 Mart 2018’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmuş ancak Rusya Merkez Seçim Komisyonu devam eden davası bulunduğu gerekçesiyle adaylığını iptal etmişti. Navalnıy, Rusya’da kendisine karşı açılan davalar nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Rus yetkililer aleyhine toplam 225 bin avro tutarında 6 davayı kazandı. 2012 yılında Times dergisi Navalnıy’ı dünyanın en etkili 100 insanı listesine dahil etti.

Aleksey Navalnıy
Rus muhalif
zehirlenme
Bunlara da bakın: