Rus milyarderlerin peş peşe şüpheli ölümlerinde dikkat çeken detaylar neler?

Güncel
qha muhabir
11 Mayıs 2022, 21:20
qha muhabir
11 Mayıs 2022, 21:20

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal girişimi ve saldırıları sonrasında Rus kamuoyu, art arda Rus oligarkların ölüm haberleri ile sarsıldı. Son olarak evinde ölü bulunan Rus oligark Sergey Protosenya’nın şüpheli ölümü üzerine soru işaretleri çoğalıyor. Şu ana kadar evinde şüpheli bir şekilde ölü bulunan Rus oligarkların sayısı 7’yi buldu.

Rusya Federasyonu, en büyük doğal gaz şirketi Gazprom yetkililerin ve Rus zenginlerin ölümü son dönemde dikkat çekiyor. Ölüm şekillerinin benzerliği ile birlikte ölen oligarkların aynı şirkette çalışıyor olması şüphe uyandırıyor. Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın sonucundan farklı olarak değerlendirilen olayda, ölen Rus oligarklar Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın yaptırım listelerinde de bulunmuyor. Buna bağlı olarak Varşova Enstititüsü incelemelerde bulunarak, Kremlin’in yolsuzluklarını kapatmak için oligarkların öldürülebileceğini kaydediyor. Ölen Rus oligarkların hepsi multimilyoner.

RUS OLİGARKLARIN ÖLÜMÜ İNTİHAR MI CİNAYET Mİ?

İspanya’da yaşamını sürdüren Rus oligark Sergey Protosenya eşi ve kızıyla birlikte evinde ölü bulundu. Oligarkın oğlu Fedor Protosenya’nın ailesinden haber alamamasının üzerine, eve giden polis ekipleri aileyi boğularak öldürülmüş olarak buldu.19 Nisan 2022’de gerçekleşen olayda Rus oligark Protosenya’nın eşi ve çocuğunun boğularak öldürüldüğünü, Rus oligarkın ise kendini astığını kaydedildi.

İncelemelerde bulunan polis ekipleri Rus oligarkın daha sonra ölümüne dair başka şüphelerin olduğunu tespit etti.

Söz konusu olaydan daha bir gün önce ise bir diğer Rus multimilyoner Vlasdislav Avayev de evinde eşi, çocuğuyla ölü bulunmuştu. Olay yerine gelen polis ekipleri Avayev’in elinde silah olduğuna dikkat çekmişti. Eşini ve çocuğunu öldürdüğünü düşünen polis ekibi ardından Avayev’i intihar ettiğine yönelik soruşturma başlatsa da şüpheli bir ölüm kaydedilmişti.

Bu iki ölümden ortaya çıkan benzerliğin, Protosenya ve Avayev’in petrol ve doğal gaz işleri yapan iki oligark olduğu belirtiliyor.

RUS OLİGARKLAR NEDEN EVLERİNDE ÖLÜ BULUNUYOR?

Saptanan ölümlerin yanında bu yıl Ocak ayında Gazprom’un yöneticilerinden Leonid Şulman’ın intihar ettiği açıklanmıştı. Bunun yanı sıra Rus enerji devinin yöneticilerinden Alexander Tyulyakov, Petersburg’ta kendini asmış şekilde bulunmuştu. Öte yandan doğal gaz ve petrol kralı olarak nitelendirilen Mikhail Watfrod’un da yine kendini evinde asmış şekilde bulunmuştu.

Tıbbi malzeme üreten MedStom’un milyarder yöneticisi Valisiy Melnikov de evinde ölü bulunurken, Andrey Krokovaski de Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in misafirlerini davet etmeyi sevdiği kayak merkezinde kayadan düşerek hayatını kaybettiği bildirildi.

RUS OLİGARKLARIN ÖLÜM SEBEBİ NEYE DAYANIYOR?

Kafalarda soru işareti bırakan ve peş peşe gelen bu ölüm haberleri birçok kişi tarafından sorgulanıyor. Benzerlik gösteren ölüm şekilleri ve ölümü tespit edilen kişiler masaya yatırıldığında Rusya’nın saldırgan politikasını akıllara getiriyor. Rusya devlet başkanlığı yapmadan önce Rusya istihbaratı birimi, Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti’de (KGB) görev yapan Putin’in söz konusu ölümlere dair açıklama yapmaması da dikkat çekti. Kremlin Sarayı ise, geçtiğimiz yıllarda Kremlin muhalifi olan kişilere karşı suikast girişimleriyle gündeme gelmişti.

Polonya merkezli düşünce kuruluşu Varşova Enstitüsü oligarkların inceleme raporlarıyla ilgili incelemelerde bulundu. İncelemelerde Rusya’nın en büyük doğal gaz şirketi Gazprom’un güvenlik yetkilileri de bulundu. Raporda, üst düzey Kremlin yetkililerin yolsuzluğunu kapatmak üzere yapabileceği öne sürüldü.