Rus milyarder Roman Abramoviç'e ait olduğu ileri sürülen 2 lüks jete el konuldu!

Ekonomi
Ömer Kaya
07 Haziran 2022, 09:20
Ömer Kaya
07 Haziran 2022, 09:20

ABD’de Rus milyarder Roman Abramoviç’e ait olduğu ileri sürülen iki lüks jete el konulduğu öğrenildi. Federal yetkililer, iki lüks jeti “kusurlu varlık” olarak işaretledi ve onları Rus oligark Roman Abramoviç’ten almak için harekete geçti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rus milyarder Roman Abramoviç’in uçaklarına el koymak için harekete geçti. ABD Federal Mahkemesi, Rus oligark Roman Abramoviç’in iki lüks jetine el koyma emri çıkardı. Biden yönetiminin yetkilileri, iki uçağın toplam değerinin yaklaşık 400 milyon dolar olduğunu söyledi. Adalet Bakanlığı ve Biden yönetimi, Ukrayna’nın işgaline tepki olarak uygulanan yaptırımları ve ihracat kontrollerini tırmandırırken, ABD makamları Pazartesi günü Rus oligark Roman Abramoviç’ten iki lüks jeti ele geçirmek için izin aldı.

Mahkeme başvurularında Adalet Bakanlığı, Gulfstream ve Boeing Dreamliner adlı iki uçağın ihracat kontrollerini ihlal ederek Mart ayında Rusya’ya uçtuğunu söyledi. Adalet Bakanlığı mahkeme dosyalarında, uçaklar Amerika Birleşik Devletleri’nde üretildiğinden, Abramoviç’in onları Rusya’ya taşımak için lisansa ihtiyacı olacaktı “ancak hiçbir lisans başvurusu yapılmadı veya verilmedi” denildi. El koyma emri, Adalet Bakanlığının, Başsavcı Merrick Garland’ın Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline cevaben alınan yaptırımların ve diğer ekonomik karşı tedbirlerin uygulanmasını hızlandırmak için Mart ayında kurduğu KleptoCapture görev kuvvetinin son hamlesini işaret ediyordu. Görev gücünün çabaları daha önce Vladimir Putin’e yakın Rus oligarklarına ait iki yatın ele geçirilmesiyle sonuçlanmıştı.