Rus milletvekilinden AKPM'nin "Kırım" kararı hakkında küstah sözler

Haberler
Anife Bilal
27 Haziran 2019, 19:10
Anife Bilal
27 Haziran 2019, 19:10

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekili Leonid Slutskiy, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM), Kırım’ın statüsünü işgal edilen Ukrayna toprağı olarak belirleyen değişikliği reddetmesini, Avrupa Birliği ülkelerinin yakın zamanda “Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak tanıyacağına” işaret ettiğini ileri sürdü.

AKPM’nin kararını çarpıtan Rus milletvekili Slutskiy yaptığı açıklamada, “Raporla ilgili değişiklikler konusunda (Kırım’ın statüsünün Ukrayna’ya ait işgal edilen toprak olarak belirlenmesi) yapılan oylamayla; AKPM’nin 3’te 2’si değişiklikleri desteklemedi. Aslında Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olarak kabul edilmesine doğru ilk adım atıldı.” sözlerini sarf etti.

AKPM’NİN SKANDAL KARARININ ARDINDAN KONSEY’DE RUSYA HOŞNUTSUZLUĞU ARTMIŞTI

Bilindiği üzere, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), bir yönetmelik değişikliğine giderek 2014 yılında Kırım Tatarlarının ana vatanını işgal eden Rusya heyetinin geri dönüşüne imkan sağlayan kararı 118 oyla kabul etmişti. AKPM üyesi ülkeler, Rusya ile diyalog havasını geliştirmek ve “karşılıklı sorumluluk” argümanları ile Moskova yönetimine yeşil ışık yakmıştı. Ancak, bu kararın hemen ardından Rusya’nın Genel Başkan Yardımcılığına üye olması, Avrupa kamuoyu nezdinde Rusya’ya dair çekinceleri artırmıştı.

Avrupa Konseyinde, 25 Haziran’dan 26 Haziran’a sadece bir günde, Rusya aleyhine sesler yükselmesi, 2014’te Rusya’nın AKPM’den çıkarılması noktasındaki tutumun ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa ülkeleri nezdinde işgalci Rusya’nın, Konsey’deki eski tavır ve tutumlarına devam edeceği yönündeki şüpheler de her geçen gün artacağa benziyor. Bu açıdan, Avrupa ülkelerinin diyalog ve çözüm için Rusya’ya verdiği kredinin her an dolabileceği görüşü yaygın.